Zahraničné

Kubánski diplomati sa búria proti Amerike. Narušili schôdzu OSN

Zdroj: TASR / AP

NEW YORK – Približne 20 kubánskych diplomatov a ich podporovateľov v utorok narušilo schôdzu o politických väzňoch v ostrovnom štáte, ktorú v budove Organizácie Spojených národov (OSN) zvolali Spojené štáty americké. Robili pritom veľký hluk, pričom búchali do stolov a pokrikovali v španielčine “Kuba áno, americká blokáda nie”.

Stretnutie sa konalo v sále Ekonomickej a sociálnej rady OSN a zúčastnili sa na ňom napríklad americká delegátka Kelley Currie, poprední zástupcovia administratívy prezidenta Donalda Trumpa či generálny tajomník Organizácie amerických štátov. Pre hluk demonštrantov, ktorý pretrvával viac ako 45 minút, ich bolo pritom náročné počuť, informuje agentúra AP. Ku koncu schôdze bezpečnostní predstavitelia OSN nariadili vykázať vyše desiatku zástancov Kuby z balkóna rokovacej sály, ktorí sa pridali k pokrikovaniu diplomatov.

“Nikdy som nevidela diplomatov správať sa tak, ako dnes kubánsku vládnu delegáciu. Bolo to veľmi šokujúce a znepokojivé,” okomentovala situáciu Currie. “Takéto zlé správanie tu v Organizácii Spojených národov nemá miesto,” dodala.

Currie vysvetlila, že sa USA na schôdzi snažili upriamiť pozornosť na problém s politickými väzňami, pretože sa schádza výbor pre ľudské práva Valného zhromaždenia OSN a je to problém, ktorý potrebuje “ďalšiu pozornosť”. USA tvrdia, že Kuba uväznila 130 politických väzňov, čo je “očividnou urážkou” základných demokratických slobôd. Spojené štáty v utorok v OSN formálne oznámili začatie kampane “Jailed for What?” (v preklade Zatknutý za čo?), ktorej cieľom je, aby sa Kuba zodpovedala za porušovanie ľudských práv.

Utorkové udalosti sú veľmi zriedkavým protestom akreditovaných diplomatov, ktorí majú právo zúčastniť sa na akomkoľvek otvorenom stretnutí OSN, a odrážajú vážne zhoršenie americko-kubánskych vzťahov počas Trumpovej administratívy. Kubánska veľvyslankyňa pri OSN Anayansi Rodriguez Camejo schôdzu nazvala “fraškou”, “politickou komédiou” a “novou kapitolou v dlhom zozname útokov na Kubu”. “Pravda je na našej strane,” dodala s tým, že krajina je “pyšná” na správy o stave ľudských práv na Kube, ktoré popierajú “akúkoľvek manipuláciu proti nim”.

 

Americká delegátka Kelley Currie. Zdroj: TASR / AP