Kuciaka mali uniesť a zlikvidovať. Podľa obžaloby Kočnera usvedčuje jeho vlastný telefón

BRATISLAVA – Prípad, ktorý otriasol Slovenskom. Vražda Jána Kuciaka a jeho priateľky spôsobila nemalé turbulencie na politickej scéne. Dnes je, napriek obavám množstva ľudí, vyšetrovanie ukončené, vo veci je podaná obžaloba a na ťahu je súd. Práve z rozsiahlej obžaloby sa dozvedáme detaily o tom, ako sa skutok mal stať. 

 

Zo skutku sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Zoltán Andruskó s políciou spolupracuje od začiatku, súd bude rozhodovať o návrhu na uzavretie dohody o vine a treste. V procese s Kočnerom a spol. bude vystupovať ako svedok.

Obžaloba má 93 strán. K dispozícii ju má Denník N, ale aj iné médiá. Na množstve strán prokurátor opisuje dôkazy proti Marianovi Kočnerovi, ktorý je v tejto veci označený ako objednávateľ. Ohavný skutok si mal objednať u Aleny Zsuzsovej, tá ho ďalej sprostredkovala Zoltánovi Andruskóovi. Ten však vyšetrovateľom pomáha od začiatku, v tomto procese preto bude len svedkom. Jeho skutok je vyčlenený na samostatné konanie a nedávno požiadal o uzavretie dohody o vine a treste.

Podľa obžaloby Kočner získal informácie o Kuciakovi „vďaka“ sledovaniu Petra Tótha a ďalších ľudí. Polícia má k dispozícií priame zadanie Kočnera Tóthovi na sledovanie. „Ján Kuciak, Veľká Mača 558, Galanta.“

Marian Kočner. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Pri domovej prehliadke u Kočnera našli aj Kuciakove fotografie zo sledovania. Tie boli nájdené aj v mobile Aleny Zsuzsovej. Tá sa podľa Denníka N bráni tak, že tvrdí, že fotografie videla len v spise. Vinu sa vraj snaží hodiť na Andruskóa, má dokonca tvrdiť, že keď raz išli spolu do Viedne, požičala mu mobil.

Dvaja sa priznali

K skutku sa priznal Andruskó, ale aj Marček. Bývalý vojak prekvapil, keď začal z ničoho nič tvrdiť, že na Kuciaka a jeho snúbenicu strieľal on a nie Tomáš Szabó, ako vyšetrovatelia pôvodne predpokladali. Jeho výpoveď je však vierohodná, skutok opísal a orgánom činným v trestnom konaní ukázal aj miesto, kde zahodil zbraň. Našla sa z nej hlaveň.

Dôležitým dôkazom v celom prípade je aj Kočnerov telefón. Zálohoval si v ňom totiž aplikáciu Threema a tá proti nemu vypovedá viac než dosť. Polícia vďaka nemu zmonitorovala stretnutie so Zsuzsovou, ktorej odovzdal peniaze prisľúbené za vraždu. Do tejto doby zapadá aj výber z banky, ktorý Kočner uskutočnil.

Kuciaka mali vrahovia pôvodne uniesť a následne zlikvidovať. To sa však nestalo a Zsuzsovú to podľa vyšetrovateľov nahnevalo.

Chcela ho len potešiť?

Polícia vylúčila verziu, že by si Zsuzsová vraždu objednala sama len preto, aby Kočnera potešila. Ich  vzťah bol podľa komunikácie z Threemy blízky, žena mala byť na ňom psychicky aj finančne závislá. „Tlmočila mu do taliančiny a maďarčiny návrhy zmlúv, ponúkol jej pomoc pri výchove dcéry, dával jej 1500 eur mesačne, čo potom zvýšil na dvetisíc eur mesačne, a raz jej dal 30 000 eur, keď mala panickú krízu a bála sa, že zomrie,“ tvrdí Zsuzsovej obhajca.

Zdroj: SITA

Žena dlhodobo berie antidepresíva, podľa lekárskeho posudku je vraj nestálej povahy, je prehnane emotívna a koketná.

Vyšetrovatelia sú si už istí aj Kočnerovým motívom. Bol novinár „poukazujúci na rozsiahlu ekonomickú trestnú činnosť,“ tvrdia.

Na ťahu je teraz súd, ktorý si musí naštudovať spis. Pred súd by sa celá vec mala dostať v priebehu pár mesiacov.

Viac o téme: Alena Zsuzsová, Ján Kuciak, Miroslav Marček, novinár, obžaloba, obžalovaní, súd, Tomáš Szabó, vražda novinára, Zoltán Andruskó

Súvisiace články