Regióny Domáce Top

POROVNANIE Kúpalisková sezóna je v plnom prúde. Dovolenka na Slovensku sa oplatí

Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Prázdniny na Slovensku už trvajú dva týždne. Extrémne horúčavy síce na chvíľu opadli ale kúpaniu to nebráni. Slováci majú dostatok možnosti kam sa ísť osviežiť. Vyberať si môžu spomedzi prírodných i umelých kúpalísk za ktoré sa platí alebo nie. Ako sa vyvíjali ceny vstupného za posledné roky? Glob.sk pripravil zoznam kúpalísk, kde si môžete zaplávať a zregenerovať sa.

 

Za dovolenkou nemusíte cestovať až do zahraničia. Slovensko je na dovolenku dostatočne unikátnym miestom. Každý kút Slovenska vám ponúka možnosť si vychutnávať úchvatný pokoj pri vode. Ak máte chuť na tobogany, masáže, či sauny v tom prípade je dobrá voľba aquapark.

Kvôli ekonomickým vplyvom sa ceny na kúpaliskách, ale aj v aquaparkoch menili. Viacerí prevádzkovatelia týchto kúpalísk tvrdia, že za zvýšením ceny je viacero objektívnych faktorov. „Najvýraznejšie (skoro 100% ) je zvýšenie ceny elektrickej energie zo strany dodávateľa energie,“ tvrdí Katarína Blahútová, marketingová manažérka aquathermal Senec.

Glob.sk zisťoval vývoj cien za posledných päť rokov u vybraných aquaparkov a kúpalisk na Slovensku. V tabuľke sú uvedené ceny pre dospelú osobu na celý deň.

 

  2015 2016 2017 2018 2019
Aquapark Senec 22€ 22€ 22€ 22€ 24€
Vadaš Thermal Resort Štúrovo 7,5€ 7,5€ 8,5€ 8,5€ 9€
Margita-Ilona Levice 3,5€ 3,5€ 4€ 4€ 4,5€
Aquapark Dolný Kubín 17€ 17€ 17€ 17€ 17€
Aquacity Poprad 20€ 22€ 22€ 22€ 24€
Plaza Beach Prešov 12€ 12€ 12€ 12€ 13€

Ako z tabuľky vyplýva,  zvyčajne sa ceny vstupného v priebehu posledných štyroch rokov zvýšili v priemere len o  jedno euro.

Kde sa okúpať zadarmo

Na druhej strane môžete navštíviť prírodné kúpaliská uprostred prírody a nadýchnuť sa čerstvého vzduchu, kde za vstup platiť nemusíte. Nech sa páči, prinášame pár tipov prírodných kúpalísk na celom Slovensku.

Prírodné kúpaliská na východe: Beňatina, Zemplínska Šírava, Vinianske jazero, Domaša, Ružín, Pod Bukovcom, Levočská priehrada, Palcmanská Maša,

Prírodné kúpaliská v strede Slovenska: Oravská priehrada, Liptovská Mara, Hrabovo, Kalameny, Šútovské jazero, Lipovec, Nová Baňa, Ružiná, Teplý vrch

Prírodné kúpaliská na západe: Nitrianske Rudno, Kanianka, Sĺňava, Zelená voda, Buková, Drahovské jazerá, Šulianske jazero, Veľký Meder, Kráľová

Kvalita je najdôležitejšia

Povolenie na prevádzku dostalo len 312 bazénov. Kúpaliská, ktoré majú povolenú prevádzku, vykazovali na základe výsledkov analýz v jednotlivých bazénoch vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie.

Hygienici sa neodporúčajú kúpať na Ružíne a v Turzovskom jazere, kde bola zistená nevyhovujúca mikrobiologická kvalita vody na kúpanie.

Zníženú priehľadnosť vody hygienici zistili vo vodnej nádrží Lipovina-Bátovce a na Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach. Podľa hygienikov zatiaľ nie je nutné na týchto dvoch miestach vydať zákaz kúpania.

VYBRALI SME

PLAZA BEACH v Prešove

Kúpalisko Plaza Beach môžete nájsť na Solivare v Prešove. Toto miesto oplýva príjemnou atmosférou, za ktorú môže vďačiť historickej ťažbe soli a čipkárskemu umeniu, ktoré napredovalo od čias Rakúsko – Uhorskej monarchie. Zažiť kúpanie na Solivare je ako zažiť dovolenku pri mori.

AQUACITY POPRAD

Aquacity Poprad sa pýši svojím moderným relaxačno – športovým areálom, z ktorého je možnosť užívať si luxusný výhľad na Vysoké Tatry. Medzi najväčšie senzácie patrí kryštálovo čistá geotermálna voda s celoročnou prevádzkou, ktorá vyviera priamo z vnútra zeme a je chladená na 36 až 28 °C.

Aquacity Poprad sa pýši svojím moderným relaxačno – športovým areálom. Zdroj: SITA/Rastislav Ovšonka

 AQUAPARK DOLNÝ KUBÍN

Pri príchode na Oravu v letných mesiacoch nemôžete vynechať návštevu AquaRelax v Dolnom  Kubíne.  Aquapark má veľmi dobrú polohu v centre mesta, odkiaľ sa môžete dostať aj do iných kútov tohto severného regiónu. Hlavnou atrakciou je Vodný svet, v ktorom nájdete vybláznenie ako pre rodiny s deťmi, na ktorých čakajú tobogany, tak aj pre seniorov, ktorí môžu absolvovať rôzne masážne sprchy a vírivky.

VADAŠ THERMAL ŠTÚROVO

Oddychový areál Vadaš Thermal Štúrovo je vychytenou destináciou nielen návštevníkmi zo Slovensku, ale aj zo zahraničia. Hostia si majú naozaj z čoho vyberať. Vďaka širokej škále bazénov rôznych veľkostí, krytou plavárňou, novými radmi bufetov, sa ich návštevnosť šplhá až k 10-tisícom zákazníkov. Bazény sú z bohatých zdrojov termálnej vody z hĺbky 130 m a s jej teplotou max 39 °C.

AQUAPARK SENEC

Príjemným spestrením letných dní na západe Slovenska je návšteva Aquaparku Senec. Nájdete ho v známom rekreačnom letovisku Slnečné jazerá – sever v Senci. Okrem zábavy v bazénoch si môžete dopriať aj oddych v palmovej záhrade pri miešaných drinkoch. Hneď pri aquaparku vás čaká oddych v SAI wellness Senec s ponukou masáží, sáun, či whirpool bazénov.

MARGITA – ILONA – Termálne kúpalisko Levice

Termálne kúpalisko Margita-Ilona sa nachádza neďaleko mestá Levíc. Dospelí i detí si tu môžu svoj čas spríjemniť v športovom komplexe plnom zábavných atrakcií. Rekreačné zariadenie sa nachádza na rozohraní medzi Podunajskou nížinou a Štiavnickými vrchmi. Okrem bazénov ponúka aj možnosť autokempingu až s 250 lôžkami, športoviská, reštaurácie i bufety.

 

Galéria
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next