Domáce Politika Top

Lajčák prijal veľvyslancov z Číny a Palestíny

BRATISLAVA – Dvojstranné vzťahy, spolupráca vo formáte 16+1, ale aj rozvíjanie vzájomne výhodnej ekonomickej kooperácie boli témami, o ktorých tento týždeň diskutoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák s veľvyslancom Čínskej ľudovej republiky Lin Linom. Lajčák v priebehu tohto týždňa prijal aj odchádzajúceho palestínskeho veľvyslanca Abdalrahmána Bsaisa pri príležitosti ukončenia jeho diplomatického pôsobenia na Slovensku. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.

Stretnutie s čínskym veľvyslancom nadviazalo na politické konzultácie rezortov diplomacie oboch krajín vo februári tohto roka v Bratislave, a predtým na návštevu ministra Lajčáka v Pekingu v júli 2016, ktorá potvrdila záujem Slovenska o ďalší rozvoj vzťahov s ČĽR s dôrazom na ekonomickú spoluprácu, ako aj na vedecko-výskumnú, vzdelávaciu, kultúrnu oblasť a medziľudské kontakty. „Čínu si vážime ako nášho priateľa a partnera. Za 67 rokov trvania našich diplomatických vzťahov sme si vybudovali pevný základ, na ktorom môžeme budovať ich budúcnosť,“ povedal Lajčák, ktorý zopakoval svoj záujem privítať na Slovensku ministra zahraničných vecí Číny Wang Yiho.

V ekonomickej rovine sa významnejšie v minulom roku presadila spolupráca vo formáte 16 krajín strednej a východnej Európy s Čínou (16+1), v rámci ktorej sa uskutočnil aj summit predsedov vlád v Rige, na ktorom Slovensko reprezentoval premiér Robert Fico. V druhom polroku 2017 sa pripravuje 12. zasadnutie medzivládnej slovensko-čínskej Zmiešanej komisie v Pekingu. Na stretnutí sa okrem toho hovorilo aj o niektorých zahraničnopolitických a bezpečnostných otázkach vývoja vo svete a to aj vo vzťahu k úlohe, ktorú zohráva OSN.

Minister Lajčák vo štvrtok takisto prijal na rozlúčkovej návšteve veľvyslanca Palestíny Abdalrahmána Bsaisa pri príležitosti ukončenia jeho diplomatického pôsobenia na Slovensku. Prijatie sa konalo len deň po návrate ministra z pracovnej návštevy Izraela a Palestíny, na ktorej sprevádzal prezidenta Andreja Kisku. Lajčák sa v rozhovore venoval aj niektorým postrehom z tejto cesty. Šéf slovenskej diplomacie ocenil osobný prínos odchádzajúceho veľvyslanca k posilneniu bilaterálnych vzťahov v oblasti vzdelávania, kultúry aj turizmu, ale aj vzájomného obchodu a ekonomickej spolupráce. V tejto súvislosti Lajčák pripomenul zriadenie spoločnej medziministerskej komisie, ktorá sa ako konzultačný orgán rezortov po prvý raz stretla v júni 2015 v Bratislave, ako aj aktivity Bsaisa pri zorganizovaní obchodnej misie predstaviteľov Palestíny na Slovensko v novembri minulého roka. Minister vyzdvihol zriadenie Styčného úradu SR v Ramalláhu, ako príspevku k ďalšiemu posilneniu vzájomných vzťahov.

Štátny tajomník Ivan Korčok zase tento týždeň prijal na nástupnej návšteve dezignovaného brazílskeho veľvyslanca Luísa Antonia Balduína Carneira. Partneri potvrdili dobré slovensko-brazílske vzťahy, pričom ďalší potenciál vidia predovšetkým v rozvoji obchodných vzťahov. Spoločnosť Embraco Slovakia je druhým najväčším zamestnávateľom na východe Slovenska. Veľvyslanec ubezpečil Korčoka, že brazílske orgány aj naďalej dôkladne prešetrujú kauzu pokazeného brazílskeho mäsa a Brazília prijíma všetky opatrenia na zabránenie vývozu takýchto produktov.

Veľvyslanca Thajského kráľovstva v SR so sídlom vo Viedni Arthayudha Srisamoota pri príležitosti ukončenia jeho diplomatickej misie prijal štátny tajomník Lukáš Parízek. Vzájomné vzťahy medzi Slovenskom a Thajskom sú bez otvorených otázok na dobrej úrovni. Predmetom diskusie boli aj možnosti prehĺbenia ekonomickej spolupráce medzi podnikateľskými subjektmi na Slovensku a v Thajsku, ktoré nevyužívajú možný potenciál. V otázke turizmu obaja partneri vyzdvihli význam tohto segmentu pre obe krajiny. Parízek ocenil spoluprácu s Thajskom v rámci medzinárodných organizácii pri vzájomných kandidatúrach na významné posty. Na záver obaja potvrdili narastajúci význam vzťahov medzi Thajskom a Európskou úniou, ktorá je v Thajsku štvrtým najväčším obchodným partnerom.