Domáce Spoločnosť Top

Lekárenská pohotovosť na Slovensku je katastrofálna. Kalavská si sypala popol na hlavu

Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz

BRATISLAVA – Je neefektívna, neodborná a ďaleko. Aj takýmito prívlastkami zhodnotila Slovenská lekárnická komora (SLeK) fungovanie lekárenských pohotovostí na Slovensku. Rezort zdravotníctva o chybách vie a prisľúbil nápravu. Ľudia však ešte stále majú problém s rýchlym nákupom potrebných liekov. Preto sme vyrazili do ulíc a zisťovali sme, ako sú na tom Bratislavčania.

 

Lekárne majú povinnosť zo zákona vykonávať pohotovostnú službu. V praxi to znamená, že by mali byť pre pacientov k dispozícii aj počas noci pre prípad, že by potrebovali  lieky, ktoré im predpísal lekár v pohotovostnej ambulancii. Rozmiestnenie takýchto lekární má v právomoci vyšší úzenmný celok (VÚC), ktorý môže nariadiť lekárňam vykonávať pohotovostnú službu. Na Slovnesku máme 75 ambulantných pohotovostí, okolo ktorých by mali byť rozmiestnené pohotovostné lekárne.

Veľké nedostatky vo fungovaní takýchto lekární odhalil prieskum Slovenskej lekárnickej komory (SLeK). Ukázalo sa, že na rozdiel do ambulantnej pohotovosti tá lekárenská nemá túto službu zaplatenú. Denne na Slovensku slúži v každom okrese minimálne jedna takáto lekáreň, avšak viac ako 90 percent z nich nevybaví ani piatich pacientov za hodinu. Prieskum tiež odhalil, že počas pohotovostnej služby nenavštívi 41 percent populácie takúto lekáreň s lekárskym predpisom, ktorý by pacient obdržal na ambulantnej pohotovosti. ,,Súčasná podoba lekárenskej pohotovosti je neefektívna a viac než polovica pohotovostných lekární nemá reálne odborné opodstatnenie. Prieskum tiež ukázal, že len 5 percent slúžiacich lekární je v blízkosti ambulantnej pohotovostnej služby, čo tiež zaťažuje pacientov,” uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

41 percent lekární nenavštívi počas pohotovostnej služby ani jeden pacient s lekárskym predpisom vystaveným na ambulantnej pohotovosti. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Hlas ľudu

Vyrazili sme do ulíc a zisťovali sme, či ľudia naozaj na vlastnej koži pociťujú zlé fungovanie pohotovostných lekární. Lieky, ktoré pani Margite predpísal lekár na pohotovosti, nezískala hneď. ,,Zadovážila som si ich až na druhý deň. Vzhľadom na skutočnosť, že som bola ošetrená cez víkend.” Ani Dávid z Bratislavy sa k liekom nedostal v krátkom čase. ,,V danej ambulantnej pohotovosti ma odporučili hneď vedľa, ale bolo zavreté. Musel som navštíviť vzdialenejšiu lekáreň.”

Nie každý má však takéto negatívne skúsenosti. Šťastie mala napríklad Martina, ktorá sa k liekom dostala hneď. ,,Áno, bola som ošetrená a vždy chodím do jednej a tej istej lekárne, ktorá je otvorená nonstop neďaleko ambulantnej pohotovosti.” Napriek tomu je však stále prevaha tých pacientov, ktorí sa k liekom dostanú neskôr. 

Anketa potvrdila neefektívne fungovanie lekárenských pohotovostí. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz

Ministerka sa dohodla s lekárnikmi

Výsledky prieskumu predstavila Slovenská lekárnická komora spolu so zástupcami Asociácie sieťových lekární ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej. Tá už so zástupcami lekárnikov rokovala, a spoločne diskutovali o riešení tejto situácie. Rezort zdravotníctva priznal, že rozmiestnenie pohotovostných lekární v teréne je skutočne neefektívne. ,,Prax zároveň ukázala, že len 10 percent pohotovostných lekární slúžilo v blízkosti ambulantnej pohotovostnej služby, rozmiestnenie majú na starosti vyššie územné celky,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. ,,Ministerstvo zdravotníctva pripraví nový návrh legislatívneho riešenia, ktorý bude spoločným riešením s pozitívnom dopadom na pacienta na základe prezentovaných skúseností z praxe,” doplnila Eliášová.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská už rokovala so zástupcami lekárnikov. Prisľúbila nápravu. Zdroj: SITA / Diana Černáková