Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Lekári majú problémy s ukončovaním PN-ky pacientov: Ako to vyriešia?

Ilustračné foto. ZDROJ: Pixabay

SLOVENSKO – Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR upozorňuje na problémy s ukončovaním práceneschopnosti. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) potvrdilo, že aktuálne eviduje problém so spätným ukončením PN-ky u malého množstva poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

“NCZI aktuálne eviduje malé množstvo hlásení od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí majú problém so spätným ukončením dočasných pracovných neschopností. V prípade, ak poskytovatelia zdravotnej starostlivosti zaznamenajú technický problém s ich informačným systémom, odporúčame, aby kontaktovali priamo svojho dodávateľa informačného systému,” reagovala pre TASR vedúca oddelenia komunikácie a marketingu NCZI Alena Krčová.

Problém podľa ASL súvisí s chybou pri zavedení nového rozhrania služby. Verí, že sa ju podarí čo najskôr odstrániť. NCZI priblížilo, že v sobotu (24. 2.) nasadilo novú verziu služby elektronickej dočasnej práceneschopnosti (ePN), aby zosúladilo postup pri jej vydávaní s platnou legislatívou. Aktualizácia služby podľa Krčovej v plnej miere reflektuje na zákonné požiadavky. “NCZI o charaktere a rozsahu novej verzie ePN včas informovala dohodnutými komunikačnými prostriedkami dodávateľov informačných systémov,” doplnila.

Platná legislatíva hovorí o tom, že dočasná pracovná neschopnosť sa ukončí k dňu ambulantného vyšetrenia. V prípade, ak sa pacient na kontrolnom vyšetrení nezúčastní, ukončí sa v termíne predpokladaného ukončenia, ktorý lekár zadáva pri vystavovaní ePN. NCZI v tejto súvislosti odporučilo pacientom, aby minimálne jeden pracovný deň pred zamýšľaným termínom ukončenia PN informovali svojho lekára s požiadavkou na jej ukončenie. “Mnohokrát sa totiž stáva, že pacient požaduje od lekára ukončenie práceneschopnosti k predchádzajúcemu dňu, čo vzhľadom na platnú legislatívu nie je možné,” uzavrelo.