Domáce Politika Top

SaS protestuje. Procházkovi chce zatrhnúť presun do Luxemburgu

BRATISLAVA – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) dôrazne žiada vládu, aby nepodporila kandidatúru Radoslava Procházku na funkciu dodatočného sudcu Všeobecného súdu v Luxemburgu a nešírila tak o sebe do sveta zvesť, že stratila súdnosť.

Všeobecný súd Európskej únie v Luxemburgu nie je trafika, ale vážená inštitúcia. Na trafiku sa ju snaží prebudovať Súdna rada SR, ktorá odporučila do funkcie sudcu tohto súdu bývalého predsedu strany Sieť Procházku, zdôrazňuje sa v stanovisku strany, ktoré poskytla agentúre SITA hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

Odporúčanie liberálov

Súdna rada v pondelok podporila Procházkovu nomináciu na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ, o tom, či Slovensko jeho nomináciu predloží, ešte musí rozhodnúť kabinet.

Liberáli Procházkovi odporúčajú, že ak má plné zuby politiky, čo sa vzhľadom k jeho situácii dá pochopiť, má sa vzdať poslaneckého mandátu a venovať sa inej činnosti.

Hrozí nám medzinárodná blamáž, tvrdí SaS

Ak toto poľutovaniahodné dielo vláda dokoná, medzinárodná blamáž bude podľa liberálov na svete.

„Poslanec Radoslav Procházka nemá totiž predpoklady riešiť spory na medzinárodnej úrovni, pretože nezvládol ani tie domáce vo vlastnej strane, vo vzťahu k voličom a v konečnom dôsledku i vo vzťahu k sebe. Radoslav Procházka má sklony klamať, podvádzať a získavať zdroje na financovanie svojich politických aktivít obskúrnym spôsobom,“ zdôraznil predseda SaS Richard Sulík.

Posledným prešľapom podpora Kaliňáka a Fica

Liberáli tvrdia, že jeho nateraz posledným a mimoriadne závažným prešľapom je podpora ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica v kauze Bašternák.

„Človek s takýmito vlažným prístupom k morálke nemôže byť sudcom, pretože by sa tým dehonestoval nielen sudcovský stav, ale v očiach verejnosti aj atribúty spravodlivosti, medzi ktoré nesporne patria morálne bezúhonní sudcovia,” uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik.

Sme poslední

Slovensko je posledná krajina, ktorá ešte neobsadila post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Tieto miesta vznikli v rámci reformy a rozširovania súdu a počítalo sa s tým, že noví sudcovia budú zaradení do senátov a pracovať začnú od septembra.

Od Slovenska sa očakávalo, že na tento post navrhne ženu. Jednu kandidátku, Máriu Patakyovú, nám v Luxemburgu odmietli pre neznalosť francúzštiny – pracovného jazyka súdu, v júni zas kandidát Ján Mazák nezískal dostatok hlasov členov Súdnej rady SR. Na jeho predloženie vláde chýbal v 18-člennej rade jeden hlas.