Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Lúčnicu čaká obrovská zmena. Po rokoch sa tanečníkom splnil vytúžený sen

Zdroj: Lúčnica / Ivan Džugan

BRATISLAVA – Majú dôvod na radosť. Umelecký súbor Lúčnica sa konečne dočkal. Po 72 rokoch bude mať vlastné priestory. Nadšenie neskrýva nielen riaditeľ súboru Marián Turner, ale aj celé generácie lúčničiarov. Hovoria doslova o splnenom sne.

 

Doteraz sa Lúčnica musela deliť o svoj priestor so Slovenským národným divadlom (SND). Tanečný súbor skúšal v baletnej sále historickej budovy SND. No o niekoľko mesiacov už budú vo svojom. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) totiž podpísala zmluvu o výpožičke priestorov v Hurbanových kasárňach v centre Bratislavy.

Umelecký súbor Lúčnica tak bude mať po prvýkrát vo svojej histórii stále priestory pre svoju umeleckú činnosť. Milanová zdôrazňuje, že lúčničiari budú konečne pripravovať svoje vystúpenia v dôstojných priestoroch. „Konečne sa nám podarilo splatiť starý dlh voči Lúčnici. Verím, že poskytnuté priestory pomôžu ešte viac zvýšiť už aj tak skvelú umeleckú kvalitu. Lúčničiarov síce ešte čaká brigáda na obnove vypožičaných priestorov, ale konečne sú vo „vlastnom“,“ zdôraznila ministerka kultúry Natália Milanová.

Radosť neskrýva ani generálny riaditeľ Lúčnice Marián Turner. ,,Pre Lúčnicu je to vynikajúca správa, doslova až splnený sen niekoľkých generácií lúčničiarov,” uviedol pre Glob.sk Turner.

 

Zdroj: Lúčnica / Pavol Harum

Dôvod na radosť

Okrem priestorov na skúšanie si bude mať súbor kam odložiť aj svoje kroje. Súčasťou budú priestory pre krojáreň a sklady rekvizít, či technických zariadení. ,,Krojáreň bola v externých priestoroch na Palkovičovej ulici a technický sklad v Devínskej Novej Vsi. Vo všetkých prípadoch sa jednalo o prenajaté priestory,’’ vysvetľuje pre Glob.sk generálny riaditeľ Lúčnice Marián Turner. Dodáva, že nové priestory sú pre ich súbor absolútne dostačujúce.

Keďže sa priestory v kasárňach dlhé roky nepoužívali, vyžadujú si celkovú rekonštrukciu. ,,S opravami začíname už v týchto dňoch a po ich dokončení začneme postupne so sťahovaním vybavenia potrebného pre tanečný súbor. To by sme chceli dokončiť do leta, kedy už veríme, že bude možné postupne začať aj so spoločnými tréningami. Tie sú v tomto období kvôli prevencii pred koronavírusom úplne zastavené,’’ uviedol Turner. Doplnil, že krojárenskú dielňu, skladové priestory pre scény, rekvizity a technické zariadenia by mohli mať presťahované koncom roka, prípadne začiatkom toho budúceho.

 

Obhliadka sály pre Lúčnicu. Zdroj: ministerstvo kultúry

Kultúra na jednom mieste

Nové priestory pre Lúčnicu avizovala ešte minulý rok v októbri vtedajšia ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD). „Súbor, ktorý reprezentuje našu originálnu kultúru doma i v zahraničí, musí mať vhodné zázemie. Administratívne priestory, sála a šatne so sprchami sa im stanú novým domovom pre svoju činnosť. Verím, že ocenia to, že za krojmi a kostýmami sa už nemusia prepravovať na iné miesto, keďže všetko potrebné budú mať na jednom mieste,“ povedala vtedy ešte ministerka Laššáková. Rovnako vtedy oznámila aj plány ohľadom presťahovania múzea Ústredia ľudovej umeleckej výroby, ktoré bolo v Stupave kultúrne nevyužité.

Hurbanove kasárne sa postupne stávajú ďalším centrom kultúry. Okrem Lúčnice a už spomínaného múzea tam má svoje priestory tiež Slovenská národná galéria, Slovenské centrum dizajnu, Slovenský filmový ústav a Slovenský divadelný ústav. Kasárne sú totiž od roku 2010 majetkom rezortu kultúry. Ten má s priestorom ešte veľké plány. ,,Ministerstvo kultúry plánuje areál kasární postupne zrevitalizovať, naplniť ho kvalitnou kultúrnou ponukou a otvoriť verejnosti hneď, ako to bude možné,’’ informuje hovorca rezortu Matúš Bystriansky.

 

Lúčnica bude mať po rokoch vlastné priestory. Zdroj: Lúčnica / Ivan Džugan

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Podľa ministerky kultúry Milanovej si Lúčnica zaslúži priestory. Zdroj: Lúčnica / Ivan Džugan
Nová sála pre umelecký súbor Lúčnica. Zdroj: ministerstvo kultúry
Milanová na obhliadke priestorov. Zdroj: ministerstvo kultúry
navigate_before
navigate_next