Regióny Trstená Top

ĽUDIA SA BÚRIA Vtačí ostrov za takmer 3 milióny eur nechcú: Toto je dôležitejšie

Zdroj: TASR / Miroslava Mlynárová

TRSTENÁOrava je už dlho útočiskom vtáctva. K jednému vtáčiemu ostrovu, ktorý zdobí Oravskú priehradu, má však pribudnúť druhý. Obyvatelia sa búria a nesúhlasia s plánovaným projektom, ale výstavba už pomaly klope na dvere. Okresný úrad Žilina túto stavbu povolil. Kompetentní prichádzajú s návrhmi na lepšie využitie financií.

 

Nový vtačí ostrov by mali postaviť v katastrálnom území Trstenej. Na informáciu upozornil podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Igor Janckulík na sociálnej sieti s tým, že využitie týchto peňazí si vie predstaviť lepšie, „mohli by sme životné prostredie zlepšiť v mnohých oblastiach nášho života. Napr. skládka odpadu v Námestove má byť uzavretá už v roku 2022. Smeti z Oravy budeme voziť stovky kilometrov a zaťažovať životné prostredie. A takto by som mohol pokračovať ešte veľmi dlho.“

Pod Janckulíkovým príspevkom sa okamžite strhla diskusia. Ľudia vtačí ostrov nechcú. „Je to hanba. Mosty idú spadnúť a cesty rozsypané, a oni idú stavať ostrov pre čajky, čo zožerú aj trávu okolo tých rozsypaných ciest,“ rozhorčene napísal jeden z komentujúcich. Vzápätí sa pridal ďalší, ktorý poznamenal, žeby sa mali budovať dôležitejšie veci, „keď už sú na to financie, mohli sa vybudovať cyklotrasy okolo priehrady, plánované vyhliadkové móla, veže. My si nechránime chránené oblasti , národné parky…., my ich postupne ničíme a devastujeme – viď. Vysoké a Nízke Tatry. Celé zle.“ Iný z komentujúcich dokonca zvažuje protest, „nie je toto dôvod na občiansky protest?“

Peniaze sa dajú využiť aj efektívnejšie

Podľa primátorky mesta Trstená Magdalény Zmarzlákovej je zas dôležitejšie, aby sa urgentne riešila povodňová situácia, ktorá reálne trápi a ohrozuje obyvateľov. „ Potok Trsteník prechádza cez polovicu mesta, keď je všetko v poriadku tak má pár centimetrov, ale keď je spúšť alebo prívalová vlna tak má aj dva metre.“ Tento potok sa vlieva do rieky Oravica. Len pred týždňom podľa primátorky hrozilo, že sa rieka vyleje. „Ona máva bežne pol metra a pred týždňom mala 3 a pol metra. To znamená, že pol metra chýbalo do vyliatia rieky.“

Zvýšená hladina vodného toku Trsteník Zdroj: Archív mesta Trstená

Tiež upozornila, že pri každej búrke či prívalovej vlne musia byť v pohotovosti hasiči aj mestská polícia. „Nonstop sú v službe nonstop a chodia kontrolovať toky. Lebo sa môže kedykoľvek vyliať  aj dneska. Je to každodenná reálna hrozba.“

Tento projekt, na ktorý upozorňujú predstavitelia mesta už leží na stole avšak k schváleniu nedošlo. Informoval o ňom aj Janckulík, „obyvatelia tohto mesta by určite radšej privítali, keby im Ministerstvo životného prostredia schválilo už vypracovaný projekt na protipovodňové opatrenia potoka Trsteník. Tento potok už dlho trápi obyvateľov Trstenej. Minulý týždeň, v štvrtok, na tomto potoku bol vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity. Projekt v celkovej hodnote 1 300 000€ žiaľ musí ostať odložený v šuflíku, lebo nebol schválený.“

Zvýšená hladina vodného toku Trsteník Zdroj: Archív mesta Trstená

Dôjde vôbec k výstavbe?

Internetom koluje aj petícia, ktorá znie, „pomôžte nám zastaviť stavbu zbytočného a škodiaceho umelého ostrova na oravskej priehrade za 2 milóny eur.“  V súčasnosti má táto petícia 5 519 hlasov. Avšak Ľubomír Jaššo jeden z organizátorov pre Zoznam.sk potvrdil, že majú už vyzbieraných 9 000 podpisov, “považujem to za najväčšiu podpisovú akciu, aká kedy v oravskom regióne bola.” 

Petícia im ale nestačí, organizátori dokonca poslali v súvislosti s vtačím ostrovom otvorený list ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi, ktorý obsahoval aj vyjadrenia, Združenia miest a obcí Hornej Oravy, rybárov, poľovníkov či podnikateľov cestovného ruchu. “Všetky tieto inštitúcie alebo združenia vyjadrili nesúhlas s výstavbou vtáčieho ostrova,” potvrdil Jaššo. Odpovede sa však nedočkali. Z neoficiálnych zdrojov sa ale údajne dozvedeli, žeby k výstavbe nemalo dôjsť „poviem úprimne, že sám som zmätený, na jednu stranu stále platné rozhodnutie o povolení výstavby a klebety o pokračovaní príprav, na stranu druhú prísľuby, že výstavba nebude. Toto sa musí konečne skončiť,“ informoval Jaššo na sociálnej sieti.

Zdroj: TASR / Miroslava Mlynárová

Situáciu chcú vyriešiť jasným stanoviskom, a preto pozvali Budaja na stretnutie, “teraz sme v nasledovnom stave a to takom, že sa snažíme dohodnúť stretnutie s ministrom životného prostredia Jánom Budajom.” Prezradil Jaššo s tým, žeby k tomuto stretnutiu malo skutočne dôjsť.

Obavy sú zbytočné!

Podľa našich informácií sú obavy obyvateľov zbytočné. Generálny riaditeľ štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky Dušan Karaska pre zoznam.sk uviedol, že „príslušný stavebný úrad výstavbu vtáčieho ostrova povolil, avšak Štátna ochrana prírody SR v súčasnosti so samotnou výstavbou neuvažuje.“

S výstavbou nesúhlasí ani Minister životného prostredia SR Ján Budaj. “Prebehlo stretnutie Juraja Šeligu s ministrom životného prostredia J. Budajom, na ktorom mu potvrdil, že nesúhlasí s výstavbou ďalšieho vtáčieho ostrova na Oravskej priehrade. Rovnako, minister potvrdil, že si petíciu občanov váži a je pripravený zorganizovať v septembri stretnutie so zástupcami petičného výboru a dotknutých organizácií z Oravského regiónu,” informoval Jaššo na sociálnej sieti.