Domáce Politika Top

Ľudia vyšli do ulíc, obrovská účasť: Uctili si zavraždeného novinára

BRATISLAVA – Ľuďom, ktorí prišli na občiansky pochod v Bratislave pred Úrad vlády SR, sa prihovoril aj prezident Andrej Kiska. Povedal, že to nemá byť o politike, ale o spomienke a vyzval na minútu ticha. Šéfredaktorka denníka SME Beata Baloghová si myslí, že veta ‘Na Slovensku zavraždili novinára’ je smutnou správou o stave republiky. Dúfa, že táto veta bude rezonovať všade, kde sa robia rozhodnutia. Napĺňa ju nádejou, že vidí plné námestie a že tak veľa ľudí si uvedomuje, o akú tragédiu ide.

“Dnes sme všetci slovenskí novinári,” povedal riaditeľ organizácie Reportéri bez hraníc Christophe Deloire v slovenčine. Bratislava je dnes podľa neho hlavné mesto novinárskej slobody a dodal, že Európa ostáva najlepším kontinentom pre slobodu tlače, svet potrebuje Európu a Európa potrebuje Slovensko. Vydavateľ Denníka N Lukáš Fila povedal, že vražda Jána a Martiny patrí medzi udalosti, pri ktorej si aj ľudia po rokoch budú pamätať, čo robili, kde boli, keď sa o tom dozvedeli. Priznal, že po tom, čo sa o vražde dozvedel, bol v šoku, ale mal aj strach. Dôležité je, čo s týmto strachom spravia novinári, ale aj verejnosť. Šok, ktorý táto krajina zažila, sa nedá zmazať, ale dá sa dodať, že sa Slovensko stalo lepšou krajinou.

Novinár Árpád Soltész z Noviny.sk povedal, že vražda Jána Kuciaka ukázala, že demokracia v tomto štáte je ohrozená. Zmyslom Jankovej práce bolo urobiť krajinu lepšou a my to musíme dokončiť – nielen my novinári, ale my všetci, povedal. Janko bol podľa neho prototypom dobrého chlapca.

Na pochode prečítali aj list českej investigatívnej novinárky Pavly Holcovej z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku, ktorá s Janom Kuciakom spolupracovala. Na pochod nemohla prísť, keďže ju stráži polícia. Kuciaka poznala päť rokov, riešili spolu mnoho “komplikovaných, absurdných i nikam nevedúcich káuz”. Na poslednej pracovali 18 mesiacov, rozprávali sa spolu aj niekoľkokrát denne. “Pochopila som, že príbeh, ani myšlienku nezabiješ, aj keby si veľmi chcel,” prečítala list slovenská herečka Táňa Pauhofová z listu Holcovej. To, či jeho smrť súvisí s jeho posledným článkom, nevie a nechce špekulovať.

Martin M. Šimečka pripomenul, ako v Novembri ´89 stál na námestí proti režimu, ktorý mlátil svojich občanov. Veril, že to boli jeho posledné demonštrácie. “Hoci nepoznáme meno vraha, poznáme meno páchateľa. Je ním korupcia,” vyhlásil s tým, že ešte do minulého týždňa si myslel, že korupcia je len parazitom na demokracii, s ktorým sa dá žiť, ale dnes vieme, že korupcia môže zabíjať. “Vieme, že ak sa nebudeme spoločne brániť, mŕtvych môže pribúdať,” pokračoval Šimečka s tým, že neverí, že súčasná vláda nám v boji s korupciou môže pomôcť. Pripomenul, že premiér Robert Fico dlhodobo atakoval novinárov. Zároveň verejnosti odkázal, že ich novinári potrebujú, že potrebujú, aby ich čitatelia, poslucháči, diváci neboli ľahostajní. Zárukou demokracie sú podľa neho slobodné médiá a angažovaná spoločnosť. Pripomenul aj výrok Thomasa Jeffersona, či má existovať vláda bez novín alebo noviny bez vlády, vybral by si druhú možnosť. Účasť na pochode mu dáva nádej, že sa skončila éra ľahostajnosti.

Po príhovoroch zaznela slovenská hymna.

Banskobystričania sa zhromaždili na pamiatku zavraždeného novinára a jeho priateľky

Pochmúrna obloha nad mestom a sneženie sprevádzali Banskobystričanov na Námestí SNP, ktorí sa o 16:30 začali schádzať, aby si uctili pamiatku pred týždňom zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Viac ako tisícka ľudí na námestí sa o piatej hodine pripojila k bratislavskému pochodu s názvom „Nechceme späť 90-te“, ktorý žiada nielen rýchle prešetrenie vrážd, ale aj vyšetrenie káuz Mariana Kočnera a Ladislava Bašternáka.

Vypočuli si príhovory zástupcov novinárov, občianskych aktivistov, študentov aj umelcov. Rečníci vyjadrili hnev a nesúhlas s mafiánskymi praktikami v štáte a smútok nad tým, že bol zavraždený mladý novinár a jeho priateľka. Účastníci priniesli so sebou transparenty s nápismi ako „STOP 90-tym“, Error 404 DEMOKRACIA“, „Prišiel čas ozvať sa zas“, „Zločinci vo vláde, patríte za mreže“, „Nemôžete zavraždiť všetkých!“ a „Nechceme mafiánsky štát“.

Riaditeľka Komunitnej nadácie Zdravé mesto Beata Hirt vyzvala prítomné ženy, aby neprijali žiadne pozvanie na oslavy MDŽ. „Tohto roku smútime, neoslavujeme,“ dodala. Organizátori mysleli aj na chladné počasie a podávali prítomným čaj. Zhromaždenie ukončili o 17:45, pričom ľudia sa rozchádzali pomaly a stáli aj v rade pred Úradom Banskobystrického samosprávneho kraja, kde písali odkazy do kondolenčnej knihy.

Dnešná veľká účasť na zhromaždení v meste pod Urpínom bola zrejmá aj podľa profilu na sociálnej sieti, kde hodinu pred začiatkom prisľúbilo účasť viac ako 840 ľudí a 1 400 malo o túto udalosť záujem. Zhromaždenie v Banskej Bystrici zorganizovala platforma Nie v našom meste, ktorá vznikla pôvodne ako reakcia na víťazstvo Mariana Kotlebu vo voľbách predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja v roku 2013. Odvtedy funguje ako neformálne združenie aktivistov a organizácií, ktorým záleží na rozvoji slobody, tolerancie a ľudských práv v Banskej Bystrici. Obyvatelia Banskej Bystrice sa zišli na Námestí SNP aj v pondelok 26. februára, keď si zapálením sviec uctili obete vraždy.

Košičania si uctili pamiatku zavraždeného novinára

Viac ako tisíc, možno až 1 500 ľudí, sa dnes podvečer zišlo pri Dolnej bráne na košickej Hlavnej ulici na pietnej spomienke na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú, ktorú dnes pochovali v rodnej obci v Gregorovciach. Pri portréte zavraždeného novinára ľudia zapaľovali sviečky. Prítomným sa prihovorili šéfredaktori Dušan Károlyi a Jaroslav Vrábeľ, ktorí vyjadrili nesúhlas s rôznymi kauzami a pomermi na Slovensku.

Na zhromaždenie prišli rôzne generácie, mladí i tí skôr narodení. Niektorí mali v rukách transparenty napríklad s heslom Mafia preč z nášho štátu, Ľahostajnosť z nás robí spolupáchateľov. Jeden muž prišiel s kovovou mrežou, na ktorej bol nápis Mreža pre Fica. Viacerí požadovali odstúpenie ministra vnútra, policajného prezidenta aj premiéra.

„Mám dojem, ako by sme sa stále báli. Všetci tušíme, všetci viac-menej vieme, vďaka komu tu je korupcia, mafia, no ešte stále tu chýba ľuďom odvaha nahlas povedať, kto za to môže, nielen na vrcholnej, ale aj na regionálnej a miestnej úrovni. Ale verím, že aj to sa čoskoro zmení,“ povedal jeden z účastníkov zhromaždenia, aktivista a poslanec Košického samosprávneho kraja Ladislav Rovinský.

Spomienkové zhromaždenie sa v rovnakom čase konalo aj v Prahe a v Ostrave

Napriek extrémne chladnému počasiu si v piatok večer prišli uctiť pamiatku zavraždeného slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej nielen ľudia na Slovensku, ale aj v Českej republike a mnohých iných krajinách. Ako informuje český spravodajský server iDnes.cz, v Brne sa na spomienkovom pochode zúčastnilo zhruba tisíc ľudí vrátane viacerých lokálnych politikov. Akcia sa začala o piatej večer na Malinovského námestí, kam prišlo asi 500 ľudí, ostatní účastníci sa pridali počas pochodu.

Spomienkové zhromaždenie sa v rovnakom čase konalo aj v Prahe a tiež na Masarykovom námestí v Ostrave, kam podľa iDnes.cz prišli asi tri desiatky ľudí. Jedným z nich bol 30-ročný bývalý novinár, ktorý prišiel napriek tomu, že ho bolí hrdlo a jeho manželka leží doma s chrípkou. “´Prečo som prišiel? To je predsa jasné,´ odpovedal stručne. Nikomu nebolo do reči, popisujú atmosféru na ostravskom spomienkovom zhromaždení českí novinári.

Spomienkové zhromaždenia na pamiatku Kuciaka a Kušnírovej sa v piatok večer konajú aj v desiatkach ďalších miest po celej Európe, ako aj inde vo svete. V rovnaký čas ako v pätnástich slovenských mestách, bol naplánovaný začiatok spomienkových stretnutí napríklad aj v Berlíne, Štokholme či Madride. S polhodinovým odstupom sa mali začať spomienkové zhromaždenia v Glasgowe, Edinburgu a Aberdeene vo Veľkej Británii, od 18:00 SEČ na Kuciaka a Kušnírovú spomínajú napríklad v holandskom Haagu, švajčiarskom Berne a tiež v Bruseli, kde za nich ľudia zapaľovali sviečky už aj vo štvrtok.

Pietna spomienka sa koná aj v kanadskom Vancouveri, kde je začiatok naplánovaný na 09:30 ráno miestneho času, teda 18:30 SEČ. O siedmej večer budú na zavraždenú dvojicu mladých Slovákov spomínať aj v Londýne a v Paríži. Ďalšie zhromaždenia sa majú konať aj v poľskom Krakove, dánskom Aalborgu, švajčiarskom Zürichu, ďalej v Luxemburgu, Osle a Štokholme, ale aj vo vzdialenom Dubaji, Pekingu a Hongkongu.

Vo Viedni zapália sviečku za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v nedeľu.