Zahraničné Top

Lukašenko získal vo voľbách 83,5 percenta hlasov, zostáva v úrade

MINSK – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko zostáva hlavou štátu aj piate funkčné obdobie po tom, čo jednoznačne zvíťazil v nedeľňajších prezidentských voľbách. S odvolaním na výsledky volieb, ktoré oznámila ústredná volebná komisia, o tom informovala agentúra Reuters.

Lukašenko získal 83,5 percenta hlasov, teda ešte viac než 80 percent hlasov, ktoré mu voliči odovzdali v roku 2010. Približne 6,5 percenta voličov sa vyslovilo proti všetkým kandidátom, ktorí sa uchádzali o prezidentský úrad. Volebná účasť dosiahla 86,75 percenta. Lukašenko mal vo voľbách troch formálnych konkurentov: lídrov dvoch provládnych politických strán – Sergeja Gajdukeviča a Nikolaja Ulachoviča, a málo známu opozičnú aktivistku Taťjanu Korotkevičovú.

V centre Minska sa podľa agentúry DPA počas hlasovania zišlo niekoľko desiatok odporcov autoritárskeho prezidenta, aby protestovali proti voľbám. V sobotu bolo ako známka uvoľnenejšej atmosféry pri tohtoročnom hlasovaní vnímané to, že polícia pripustila konanie vopred nepovoleného zhromaždenia opozície.

Pred piatimi rokmi viedlo Lukašenkovo opätovné zvolenie k masovým protestom a uväzneniu popredných opozičných predstaviteľov. Podpora jeho režimu však vzrástla, keď sa vykresľoval ako záruka stability v krajine v čase ekonomickej krízy a separatistického konfliktu na susednej Ukrajine.

Západ dlho bojkotoval Lukašenkovo Bielorusko, ktoré v roku 2005 vtedajšia americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová označila za “poslednú diktatúru Európy”, v dôsledku situácie v oblasti ľudských práv a zákroku proti politickému disentu. Na viacerých bieloruských činiteľov a podniky uvalil sankcie.

Voľby sa konali v období zlepšených vzťahov Bieloruska s Európskou úniou. Zdroje z EÚ v piatok 9. októbra vyhlásili, že únia sa pripravuje na dočasné zmiernenie bieloruských sankcií, ak po voľbách nebudú nasledovať represálie proti odporcom Lukašenka a prípadným demonštrantom.

Bielorusko, ktoré je často označované za poslednú diktatúru v Európe, zlepšilo svoje medzinárodné vzťahy, keď prepustilo politických väzňov a prispelo k mierovým dohodám v ukrajinskej kríze.