Macron kritizoval aktivistku Thunbergovú za jej príliš radikálne postoje

PARÍŽ – Francúzsky prezident Emmanuel Macron kritizoval v utorok 16-ročnú environmentálnu aktivistku Gretu Thunbergovú za jej príliš radikálne postoje. Macron tak reagoval na vystúpenie mladej Švédky počas klimatického summitu OSN v New Yorku, v ktorom kritizovala a následne podala sťažnosť na Francúzsko a ďalšie štyri krajiny za ich nečinnosť v otázkach klimatickej zmeny. Informovala o tom agentúra DPA.

 

Thunbergová spolu s ďalšími 15 deťmi vyzvala v pondelok prostredníctvom oficiálnej sťažnosti Výbor OSN pre práva dieťaťa (CRC), aby sa uzniesol na tom, že Francúzsko, Nemecko, Argentína, Brazília a Turecko porušujú ich práva tým, že sa dostatočne nevenujú otázke redukcie emisií skleníkových plynov.

„Aktivisti by sa mali zamerať na tých, kto blokujú procesy,“ uviedol Macron pre rozhlasovú stanicu Europe 1 s tým, že podľa neho „francúzska a nemecká vláda nie sú tými, kto blokujú procesy“.

Predmetných päť štátov bolo podľa právnickej firmy zastupujúcej Thunbergovú a ostatné deti zvolených preto, lebo sú najväčšími znečisťovateľmi spomedzi krajín, ktoré sa podpisom zaviazali dať CRC právo prijímať oficiálne sťažnosti od detí v súvislosti s porušovaním ich práv.

„Keď vidím, že ideme ukončiť všetky naše uhoľné operácie, ako aj to, že ukončujeme ťažbu uhľovodíkov… Nemyslím si, že toto je veľmi efektívny prístup. Ak máte veľmi radikálne postoje, môžete antagonizovať verejnosť,“ uviedol v reakcii na sťažnosť francúzsky prezident.

CRC, ktorý sa skladá z 18 nezávislých expertov na práva detí, rozhodne, či je sťažnosť oprávnená. Ak áno, pozbiera odpovede od krajín, ktorých sa sťažnosť týka, a následne im bude adresovať svoje odporúčania.

Viac o téme: aktivistka, Emmanuel Macron, globálne otepľovanie, Greta Thunbergová, klimatický summit, kritika, ochrana klímy, OSN, radikálne postoje

Súvisiace články