Politika Zahraničné

Macron, Stoltenberg aj Zeman. Svetoví lídri blahoželajú Bidenovi

Joe Biden s manželkou Jill. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON –  Britský premiér Boris Johnson označil víťazstvo novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisovej za “historický úspech”. Napísal to v sobotu na svojej sociálnej sieti v rámci gratulácie obom politikom.

 

V príspevku zároveň nazval USA “najdôležitejším spojencom” Británie a dodal, že sa “teší na úzku spoluprácu” v oblastiach, ako sú klimatická zmena, obchod či bezpečnosť.

Bidenovi a Harrisovej k víťazstvu zagratuloval aj francúzsky prezident Emmmanuel Macron, ktorý je podľa vlastných slov pripravený na spoluprácu s novou administratívou Spojených štátov. “Máme veľa čo robiť, aby sme zvíťazili nad výzvami dnešnej doby,” napísal Macron na Twitteri, pričom vyzval USA na spoluprácu.

Ďalšou v poradí gratulantov bola nemecká kancelárka, ktorá spoluprácu Nemecka s USA označila za “nenahraditeľnú”. “Naše transatlantické priateľstvo je nenahraditeľné ak chceme zdolať najväčšie výzvy našich životov,” citoval ju na sociálnej sieti hovorca nemeckej vlády, píše agentúra AFP.

Zeman poslal list s blahoželaním

Český prezident Miloš Zeman v sobotu poslal list s blahoželaním novozvolenému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na Zemanovho hovorcu Jiřího Ovčáčka.

“Zeman očakáva od Bidena spoluprácu v prospech Európy i Ameriky. Pozval ho na návštevu Prahy,” napísal na Twitteri Ovčáček.

Bidenovo víťazstvo je udalosťou svetového významu vzhľadom na zásadnú úlohu, ktorú americká demokracia zohráva vo svetovej politike, napísal Zeman v liste.

Americká podpora bola podľa Zemana “kľúčová” pri návrate Českej republiky do “rodiny demokratických krajín” po roku 1989, kedy sa stala členom Severoatlantickej aliancie a “sebavedomým, zodpovedným a aktívnym článkom medzinárodného spoločenstva”, uviedli Novinky.cz.

Dobré transatlantické vzťahy

Lídri Európskej únie v rámci gratulácií novozvolenému prezidentovi USA Joeovi Bidenovi a viceprezidentke Kamale Harrisovej vyzdvihli dobré transatlantické vzťahy, ako aj potrebu ešte silnejšej spolupráce.

“Európska únia a Spojené štáty sú priateľmi a spojencami, naši občania sú veľmi hlboko prepojení,” napísala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na sociálnej sieti. Zároveň dodala, že sa teší na čo najskoršie stretnutie s novozvoleným prezidentom USA Bidenom.

“Spoločne sme vybudovali bezprecedentné transatlantické partnerstvo, ktoré vychádza zo spoločnej histórie a demokratických hodnôt, zo slobody, ľudských práv, sociálnej spravodlivosti a otvorenej ekonomiky,” vyjadrila sa o vzťahu EÚ s USA šéfka Európskej komisie.

Predseda Európskej rady Charles Michel sa ku gratuláciám pripojil a zároveň pripomenul, že EÚ je pripravená budovať “silné transatlantické partnerstvo”. Výzvami, ktorými sa chcú EÚ aj USA zaoberať, sú podľa neho pandémia nového koronavírusu, medzinárodný obchod či environmentálne témy.

“Svet potrebuje silný vzťah medzi Európou a USA – predovšetkým v týchto ťažkých časoch,” napísal na Twitteri predseda Európskeho parlamentu David Sassoli. Zároveň dodal, že okrem tém, ktoré spomenul Michel, uvíta aj spoluprácu v oblasti narastajúcich sociálnych nerovností.

Blahoželali aj šéf NATO, Zelenskyj aj indický premiér Módí

Bidenovi zablahoželal aj generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg. Označil ho za “silného podporovateľa našej aliancie”. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a AP.

Stoltenberg sa neraz musel prispôsobovať neočakávaným oznámeniam prezidenta Donalda Trumpa o znižovaní počtu amerických vojakov v jednotkách NATO, vyslaných do rôznych konfliktov. A tak teraz na Twitteri napísal, že sa teší na spoluprácu s Bidenom, ako aj s novozvolenou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

“Silné NATO je dobré aj pre Severnú Ameriku, aj pre Európu,” uviedol šéf NATO v tvíte. “Vodcovská úloha Spojených štátov je v tomto nepredvídateľnom svete dôležitá, tak ako vždy,” dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa ocitol v centre ústavnej žaloby (impeachmentu) proti prezidentovi Trumpovi, už tiež zablahoželal Bidenovi, ktorý Trumpa v Bielom dome vystrieda.

Zelenskyj v tvíte uviedol: “Ukrajina je optimistická v otázke budúcnosti strategického partnerstva so Spojenými štátmi.” Dodal, že obe krajiny “vždy spolupracovali v oblasti bezpečnosti, obchodu, investícií, demokracie, boja proti korupcii. Naše priateľstvo ešte viac zosilnelo.”

V roku 2019 Trump zatelefonoval novému ukrajinskému lídrovi Zelenskému, aby vyšetroval Bidena a Demokratický národný výbor. Na to sa posťažoval whistleblower z prostredia tajných služieb, čo nakoniec vlani viedlo k ústavnej žalobe na Trumpa.

Republikánmi vedený Senát nakoniec Trumpa spod obžaloby oslobodil.

Bidenovi v sobotu k víťazstvu zagratuloval aj indický premiér Naréndra Módí a jeho úspešnú kandidátku na úrad viceprezidenta Kamalu Harrisovú s indicko-americkým pôvodom označil za zdroj “nesmiernej hrdosti”.

“Blahoželám, Joe Biden, k vášmu pôsobivému víťazstvu!” napísal Módí na Twitteri.

V inom tvíte zagratuloval k výnimočnému úspechu aj Harrisovej, ktorá je prvou nebelošskou ženou v úrade viceprezidenta USA.