Zahraničné

Macronova popularita rastie, protesty “žltých viest” slabnú

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

PARÍŽ – Popularita francúzskeho prezidenta Emmanula Macrona sa znovu zvýšila na úroveň, akú mal pred vypuknutím protestov tzv. “žltých viest” v polovici novembra, pretože podpora hnutia už slabne. V pondelok to ukázal prieskum verejnej mienky inštitútu Odoxa.

 

Podiel ľudí, ktorí pokladajú Macrona za dobrého prezidenta, stúpol tento mesiac na 32 percent – takúto popularitu dosahoval, keď sa protesty začali, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na inštitút. Macronova popularita teda pomaly stúpa, pričom najnižšiu mieru, 27 percent, dosahovala v decembri, keď protestujúci v centre Paríža a ďalších mestách najviac vyčíňali, rozbíjali okná a podpaľovali autá.

Pre Macrona sú protesty najväčšou skúškou počas jeho pôsobenia v prezidentskom úrade. Začali sa pre zvyšovanie životných nákladov Francúzov, ale rozrástli sa na širšie hnutie proti tomuto 41-ročnému bývalému investičnému bankárovi a jeho propodnikateľským reformám. Prieskum verejnej mienky ukázal, že 55 percent opýtaných si myslí, že protesty by mali prestať – je to prvýkrát, čo sa jasná väčšina vyslovila za ich zastavenie.

Každotýždenné demonštrácie protestujúcich – pomenovaných podľa viditeľných žltých viest, ktoré musia mať francúzski motoristi povinne v autách – sú vo všeobecnosti čoraz menšie a menej násilné v porovnaní so svojím vrcholom v decembri. Vtedy zažila francúzska metropola Paríž jedny z najhorších prejavov výtržností, vandalstva a rabovania za posledné desaťročia. Počty protestujúcich však v sobotu 23. februára mierne narástli; ministerstvo vnútra odhadlo, že po celej krajine sa na demonštráciách už 15. víkend po sebe zúčastnilo okolo 46.600 ľudí.

Protesty žltých viest sú čoraz menšie a menej agresívne. Zdroj: TASR / AP

Prezidentova popularita sa zotavila aj vďaka tomu, že jeho vláda sa zaviazala, že bude ráznejšie reagovať na násilie protestujúcich, a Macron tiež začal po celom Francúzsku sériu debát zameraných na nadviazanie kontaktu s voličmi, predovšetkým na vidieku. Macrona privítali v sobotu na každoročnej farmárskej prehliadke v Paríži prevažne srdečne; celé hodiny sa prechádzal v davoch ľudí a pomedzi zvieratami, pričom verejnosť si s ním robila selfie zábery a farmári sa s ním uvoľnene rozprávali.

Bol to ostrý kontrast s predchádzajúcim rokom, keď sa ako prezident prvýkrát objavil na farmárskej prehliadke a vypískali ho. Tieto prehliadky sú udalosťou, ktorú francúzski politici nemôžu vynechať. Prieskum inštitútu Odoxa sa uskutočnil na internete 20.-21. februára medzi 1000 respondentmi pre rozhlasovú stanicu France Inter, noviny Presse Régionale a časopis L’Express.