Domáce Politika Top

Majetok SDKÚ-DS dnes vlastní finančník Rattaj. Stranu chce predať

Finančník Igor Rattaj (vľavo) a predseda SDKÚ-DS Milan Roman. Zdroj: SITA/TASR

BRATISLAVA – Skončili v rukách finančného žraloka. Kedysi líder pravicových strán a úspešná vládna strana skončila na totálnom dne. Krk jej zlomila kauza Gorila a vnútrostranícke problémy. Keď sa v roku 2016 po šestnástich rokoch od svojho vzniku nedostalo SDKÚ-DS do parlamentu, začal sa definitívny koniec.

 

Dnes strana nemá peniaze, ani sídlo a dokonca ani oficiálnu webovú stránku. Glob.sk sa pozrel na to, kde skončil všetok majetok SDKÚ-DS – strany, ktorá porazila Vladimíra Mečiara a Slovensku vládla osem rokov.

Po mnohých kauzách a pri postupnom páde preferencií sa SDKÚ-DS rozhodlo v roku 2012 zmeniť predsedu. Zakladateľa a lídra strany Mikuláša Dzurindu vymenil Pavol Frešo. Strana postupne bojovala so stratou preferencií, členskej základne ale najmä s nedostatkom financií. V roku 2015 patrila na trhu k najzadĺženejším stranám.

Do hry v tom čase vstúpil bývalý partner finančnej skupiny J&T Igor Rattaj. Ten 18.septembra zaručil dlh strany SDKÚ-DS vo výške 450-tisíc eur, ktorý mala strana voči Privatbanke. Záväzok na seba prebral po bývalom pokladníkovi strany Ondrejovi Matejovi. V tom čase Rattaj tvrdil, že s tým, že mu strana dokáže peniaze splatiť, už ani naráta. Za svojím konaním odmietal akékoľvek politické ambície.

Prešli tri roky a SDKÚ-DS je už len prázdnou schránkou so známym menom. Rattaj pre Glob.sk priznal, že všetok majetok strany patrí jemu. „SDKÚ-DS je už iba značka. Budovu, ktorú strana vlastnila v širšom centre Bratislavy som exekuoval a dnes patrí mne,“ potvrdil finančník. Rattaj podľa vlastných slov splatil banke dlh. Budovu si podnikateľ vzal ako časť splateného dlhu. Strana mu stále visí okolo 300-tisíc eur. „Neodpustím im tento dlh, je to moja záruka,“ uviedol.

V čase, keď do SDKÚ-DS Rattaj vstúpil, sa začalo špekulovať, že si pripravuje cestu do politiky. V skutočnosti však finančník vyčkáva a stranu má v úmysle predať. „Ak sa objaví niekto, kto by chcel hotovú stranu so značkou, predám to aj s tým dlhom,“ povedal pre Glob.sk.

SDKÚ-DS položil na kolená nástupca Mikuláša Dzurindu Pavol Frešo. Zdroj: Archív

Nezávislý predseda

Na čele SDKÚ-DS stojí od roku 2016 bývalý šéf ústrednej kancelárie a podpredseda Milan Roman. Ten sa k strane nepriznáva. V komunálnych voľbách kandiduje na post primátora Skalice ako nezávislý kandidát. Takýto neštandardný krok urobil vraj preto, lebo si myslí, že “komunálna politika nie je o politike ako takej, za roky čo pôsobím v politike, sú moje hodnoty jasné”. Stále je podľa vlastných slov pravicovo orientovaný a vždy chce byť za zodpovedné hospodárenie.

Opýtali sme sa ho aj na finančnú situáciu SDKÚ-DS. „Tak ako sme posledné roky nemali peniaze, nemáme ich stále. Ale na začiatku sme mali dlh 4 milióny eur, dnes ho máme len 300 000 eur,“ reagoval Roman.

S Rattajom vraj predseda SDKÚ-DS nekomunikuje. Posledná komunikácia bola na začiatku leta 2017 a týkala sa práve budovy, ktorá strane patrila. SDKÚ-DS vraj dostala už len informáciu, že sa má vysťahovať.

 

SDKÚ-DS postupne opúšťali najvyšší predstavitelia – Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš aj Lucia Žitňanská odišli kvôli nesúhlasu s politikou Pavla Freša. Zdroj: TASR – Vladimír Benko