Spoločnosť Domáce Šport Top

Majstrovstvá sveta odštartovali, mestá zaplavili fanúšikovia. Prvý zápas čaká dnes aj našich

Zdroj: TASR / Františšek Iván

BRATISLAVA/KOŠICE (Petra Hollá/TASR) – Deň D je tu. Od dnes sa Slovensko na dva týždne premení na hokejovú republiku. V Bratislave a Košiciach v týchto chvíľach začali prvé zápasy A a B skupiny. V oboch mestách sa už pohybuje množstvo fanúšikov, ktorí po centre chodia odetí v hokejových dresoch svojej krajiny. Večer sa Košičania môžu tešiť na otvárací ceremoniál, na ktorej zahrajú východniarsku hokejovú hymnu, ktorú odprezentuje známy spevák Ondrej Kandráč.

 

Slovensko po ôsmich rokoch opäť hostí majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Do Bratislavy a Košíc prišli fanúšikovia z 15 krajín, ktoré sa šampionátu zúčastnia. Konkrétne ide o USA, Kanadu, Rusko, Veľkú Britániu, Nemecko, Švédsko, Dánsko, Fínsko, Česko, Taliansko, Francúzsko, Švajčiarsko, Lotyšsko a Rakúsko. Viaceré reprezentácie prišli do mesta, kde hrajú, už v predstihu, aby si stihli oddýchnuť, aj sa dostatočne pripraviť, prípadne aklimatizovať. Rovnako sa v predstihu na Slovensko presunuli aj fanúšikovia. Tí v deň vypuknutia šampionátu chodia po hlavnom meste, ale aj Košiciach odetí v drese svojej reprezentácie kričiac rôzne pokriky. Po hlavnom meste rovnako behá množstvo domácich fanúšikov s rapkáčmi a píšťaľkami. 

Dnešným dňom sa oficiálne otvorili aj fanzóny. Bratislavská sa nachádza pri Istropolise a košická v areáli Kulturparku. Organizátori nastavili otvorenie oboch fanzón tak, že v prípade, ak sa za deň hrajú iba dva zápasy, sa ich brány otvoria o 14. hodine a ak sa hrajú tri zápasy, tak o 11. hodine. Hodinu a pol pred zápasom boli otvorené štadióny, pred ktorými čakajú fanúšikov a návštevníkov rozsiahle kontroly pripomínajúce tie na letisku. V súčasnosti sú lístky vypredané na 80 percent, na zápasy domáceho mužstva sa už lístky zakúpiť nedajú.

Množstvo zahraničných hokejových fanúšikov čakalo na otvorenie bratislavskej fanzóny. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Organizátori pre fanúšikov pripravili “súťaž” – vo fanzónach budú každý deň žrebovať vstupenky na zápasy oboch skupín. Vo fanzónach si budú môcť tí fanúšikovia, ktorí sa nedostali na zápas, prípadne si nestihli kúpiť lístok, vychutnať pravú hokejovú atmosféru sledovaním zápasov na veľkoplošnej obrazovke. Prioritne sa budú premietať slovenské zápasy. Vstup je zadarmo, kapacita však nie je neobmedzená. Dnu sa dostane iba zhruba 9 až 10-tisíc ľudí. Bratislavská fanzóna mala krátko pred otvorením problémy s technikou. Z toho dôvodu museli posúvať jej otvorenie, čo viacerých fanúšikov omrzelo a rozhodli sa odísť. Problémy sa krátko po 15. hodine podarilo odstrániť. 

Etický kódex taxikárov

Pre vodičov boli vytvorené viaceré záchytné parkoviská, kde budú môcť odstaviť auto a k aréne sa dostanú MHD. V oboch mestách zaviedli, že tí, ktorí majú vstupenky na zápas v daný deň, môžu s MHD cestovať zadarmo a ako lístok slúži práve vstup na hokej. Posilnená bude aj hromadná doprava. Metropola východu však v súčasnosti musí riešiť štrajkovú pohotovosť vodičov, ktorí protestujú za vyššie platy. Deň pred začatím šampionátu vstúpili na dve hodiny aj do ostrého štrajku. V Bratislave sa záchytné parkoviská nachádzajú na Tyršovom nábreží, pri futbalovom štadióne v Dúbravke, na Zlatých pieskoch a na Technickej ulici.

Hlavné mesto dohodlo s cechom taxikárov etický kódex taxikára. Signatári tohto kódexu sa zaväzujú nezneužívať šampionát na neodôvodnené a účelové zvyšovanie cien za prepravu. Podpisom tiež prehlasujú, že sa vyhýbajú akýmkoľvek prejavom intolerancie či diskriminácie zákazníka. “Zároveň rešpektujú hlavným mestom odporúčané sadzby základného cestovného – sadzba za jeden kilometer na území mesta maximálne dve eurá, sadzba za nástup do vozidla (nástupné) maximálne 4,50 eura a sadzba za čakanie maximálne 0,30 eura za minútu,” spresnilo mesto. Signatári etického kódexu taxikára budú mať vozidlá viditeľne označené nálepkou – Fair play taxi.

Niektorí taxikári sa zaviazali nezneužívať majstrovstvá na umelé zvyšovanie cien prepravného. Zdroj: pixabay.com

Hokejových fanúšikov vždy v deň zápasu našeho mužstva dopraví z Bratislavy do Košíc IC Macejko, ktoré ZSSK špeciálne vypraví sedemkrát. Plánovaný odchod z hlavného mesta má o 6:01 a príchod do metropoly východu o 10:48. Z Košíc by mal vyraziť o 23:17 a na hlavnú bratislavskú stanicu by sa mal dopraviť o 3:58 ráno. Spoločnosť deklarovala, že v prípade, ak sa hokejový zápas predĺži, vlak fanúšikov počká. 

Mimoriadne lety

Na poriadok bude v oboch mestách dohliadať polícia aj vojaci. V oboch mestách v prípade potreby uzatvoria cesty smerujúce k zimným štadiónom, aby tak zabezpečili bezpečnosť návštevníkov. Vyšší počet policajtov sa bude premávať aj po centrách miest, v okolí fanzón, či miest, kde sú ubytovaní fanúšikovia a účastníci podujatia, či v okolí železničných staníc a záchytných parkovísk.

Majstrovstvá sa dotkli aj príletov a odletov na bratislavskom letisku, kde majú zatiaľ nahlásených 40 mimoriadnych letov s fanúšikmi viacerých krajín. “V období od 8. mája do 27. mája 2019 máme nahlásených zatiaľ 40 letov (spolu prílety a odlety), ktoré súvisia s majstrovstvami sveta v hokeji, avšak ich počet bude závisieť od priebehu majstrovstiev,” ozrejmila hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková. “Pre prilietajúcich fanúšikov bude organizácia Bratislava Tourist Board poskytovať osobne priamo na letisku v infopointe potrebné informácie súvisiace s majstrovstvami sveta v hokeji vrátane máp s vyznačením fanzón a štadióna,” priblížila hovorkyňa.

Fanúšikovia nájdu na letisku potrebné informácie súvisiace s majstrovstva sveta. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Viacerí obyvatelia Košíc a Bratislavy sa sťažovali na nárast cien z dôvodu hokejových majstrovstiev. A to najmä čo sa týka cien v reštauráciách, či ubytovaní. Slovensko svoj prvý zápas odohrá už dnes v košickej Steel aréne o 20:15 proti USA. V bránke bude tento zápas chytať Patrik Rybár, za jeho nomináciu rozhodli jeho skúsenosti zo zámorských zápasov. “Ide preto, lebo hráme s USA a zámorský štýl mu je bližší. Paťo v prípravnom zápase v Michalovciach dostal hlúpy gól, povedzme si to na rovinu, veď kritika je normálna vec. Ale on sa otriasol a pôsobil suverénne. V nájazdoch potom ukázal, že je odolný a psychicky silný a preto sme sa rozhodli pre neho,” povedal tréner brankárov Ján Lašák. V týchto chvíľach začínajú prvé dva zápasy, kedy si v Bratislave zmerajú sily Rusi proti Nórom a v Košiciach Fíni proti Kanaďanom.

Galéria
Pre hokejových fanúšikov je prichystaných dovedna 58 zápasov základnej skupiny. Zdroj: IIHF
IC Macejko bude mimoriadne vypravený sedemkrát. Zdroj: ZSSK
Na fanúšikov je v bratislavskej fanzóne pripravený bohatý program. Zdroj: IIHF
Košická fanzóna sa nachádza v areáli Kulturparku. Zdroj: kosice.sk
Prvý zápas domáceho mužstva odchytá brankár Patrik Rybár. Už večer si zahráme proti USA. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Fanzóna sa nachádza kúsok od zimného štadióna. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Vo fanzóne je kapacita 10-tisíc ľudí. Bude v nej aj program pre deti, či dospelých. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Do fanzóny môžu prísť tí, ktorí sa nedostali na tribúnu, ale chcú si užiť riadnu atmosféru hokeja. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
V areáli štadióna už vejú oficiálne vlajky šampionátu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Hostia si služby veľmi pochvaľujú. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
V súčasnosti Slovensko hosťuje majstrovstvá sveta po druhýkrát od vzniku samostatnej republiky. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na majstrovstách sa ukáže aj úspešný slovenský hokejista Richard Pánik. Zdroj: TASR – Martin Palkovič
Legendárny slovenský hokejista Ladislav Nagy ukončil klubovú aj reprezentačnú kariéru. Zdroj: TASR – Martin Palkovič
Slovenský tím posilnil aj obranca Andrej Sekera. Zdroj: TASR / Martin Baumann
K slovenským hokejistom sa pridal aj Tomáš Tatar. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Na ľade sa predstavia aj také mená ako Alexander Ovečkin a Matt Murray. Zdroj: TASR / AP
Do švédskeho tímu prišla väčšina hráčov z NHL. Medzi nimi aj Oliver Ekman-Larsson. Zdroj: TASR / AP
Za tím USA bude kapitánom útočník Patrick Kane. Zdroj: TASR / AP
Ruský tím posilnil aj jeden z najznámejších hokejistov v súčasnosti – Alexander Ovečkin. Zdroj: TASR / AP
V kanadskom tíme sa mal objaviť aj John Tavares. Ten sa počas štvrtkového tréningu zranil a odletel naspäť do Toronta na vyšetrnie. Zdroj: TASR / AP
Okrem Ovečkina sa v ruskom tíme ukáže aj Jevgenij Malkin. Zdroj: TASR / AP
Návštevníci sa môžu tešiť aj na špciálne upravené IC pre hokejové majstrovstvá sveta. Zdroj: TASR / František Iván
Hokejový vlak smerujúci z Česka spolu s maskotom. Zdroj: TASR / František Iván
Sprava bývalý slovenský hokejový reprezentant Ľubomír Višňovský a riaditeľ organizačného výboru 2019 IIHF MS v hokeji Igor Nemeček. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Vedenie hokejovej reprezentácie sa napokon rozhodlo, že nebude čakať na rozhodnutie parlamentu a hokejisti budú Slovensko reprezentovať v dresoch, na ktorých dominuje štátny znak. Zdroj: TASR / Františšek Iván
Košická Steel Aréna je už pripravená na hokejový šampionát. Zdroj: TASR / Františšek Iván
Kritizované nové logo Slovenského zväzu ľadového hokeja. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Hokejovo “obliekli” aj Trnavské mýto, kde sa nachádza bratislavská fanzóna. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na poriadok na Hlavnej stanici dohliada antikofliktný tím. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Švédi si prišli pozrieť do Bratislavy zápas proti Česku. Ten sa odohrá večer. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Pri fanzóne sa nachádza aj podrobný rozpis nadchádzajúcich zápasov v oboch mestách. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na úvodný zápas Fínsko – Kanada sa prišlo pozrieť množstvo fanúšikov. Zdroj: TASR / František Iván
navigate_before
navigate_next