Spoločnosť Zahraničné Top

Majú skutočne zvláštnu výzdobu. Takéto vianočné stromčeky by ste si doma asi nepostavili

Vianočný trh v Essene zdobia betónové vianočné stromčeky. Zdroj: Facebook / Becks-Steinzeit

ESSEN – Úrady v nemeckom meste Essen si pripravili pre obyvateľov neobvyklé prekvapenie. Miestny vianočný trh nezdobia len živé vianočné stromčeky ale aj betónové. Dôvod je príznačný pre dobu, ktorú žijeme.

 

Mnohé mestá sa na vianočné sviatky pripravujú dlhú dobu predtým, ako sa začnú. Nemecké mesto Essen v rámci príprav na oslavy pristúpilo k neobvyklému opatreniu, aby adventný čas spríjemnili. Namiesto klasických betónových blokov podobných kockám zo stavebnice Lego, ktoré majú zabrániť teroristickému útoku osobným alebo nákladným autom, si vedenie mesta prenajalo desať vianočných stromov z betónu.

Stromy sú vysoké 1,8 metra, sú zelené a vážia 3,1 tony. Každý z nich sa skladá zo štyroch častí, ktoré sú upevnené na kovovej tyči. Takisto ako betónové bloky, aj stromčeky majú chrániť pred prípadným teroristickým útokom. Marketing mesta ich nechalo postaviť pri vstupe na vianočný trh, ktorý sa nachádza v blízkosti hlavnej železničnej stanice. 

“Pre mnohých je to brána na vianočný trh. Chceli sme ju urobiť príjemnejšou, ako by to bolo s bežnými betónovými blokmi,” uviedla hovorkyňa mesta pre nemecké médiá. 

Betónové stromčeky stoja pri vstupe na vianočný trh. Zdroj: Facebook / Becks-Steinzeit

K dispozícii aj betónový snehuliak

Mesto si betónové stromy objednalo u sárskej firmy. Výrobca stromov Jürgen Beck sa špecializuje na protiteroristické betónové zábrany. Tvrdí, že pre tohtoročné vianočné trhy dodal okolo 300 blokov. 

S nápadom založiť firmu na betónové bloky prišiel po tom, ako sa jeho dve dcéry, ktoré v roku 2016 predávali v stánku na vianočnom trhu v Berlíne, stali svedkyňami útoku.

Betónové stromčeky stoja pri vstupe na vianočný trh. Zdroj: Facebook / Becks-Steinzeit

Prezradil tiež, ako došiel k nápadu vytvoriť betónový vianočný stromček: “Nápad som dostal v lete na ľudovej slávnosti v Bavorsku. Stáli tam stĺpy, ktoré vyzerali ako krígle piva. Považoval som to za nápadité a pozrel som sa na to vianočnou optikou.”

Beck tiež s nadšením objasnil: “Vianočný trh v Essene je prvým, ktorý sme osadili betónovými vianočnými stromami.” Ako dodal, v ponuke má aj betónových snehuliakov. Podobne ako stromy si ho nechal patentovať.

Mohlo by vás zaujímať