Domáce Kauzy Top

Mala byť spásou, dnes sa bojí o život. Kto je žena, ktorá môže zničiť obhajobu Kočnera a Ruska?

Zdroj: Rudolf Bihary/TASR,

BRATISLAVA – Kedysi bola stredobodom diania, dnes žije v zahraničí a o pozornosť médií nestojí. Sylvia Klaus-Volzová sa však chtiac-nechtiac musela opäť na Slovensko vrátiť, aby objasnila situáciu z konca deväťdesiatych rokov. Dnes by mala vypovedať ako svedkyňa v kauze zmenky. Kto je žena, ktorá môže byť pre prípad kľúčová? 

 

Sylvia Volzová sa do pozornosti médií dostala v deväťdesiatych rokoch. Spolu s Pavlom Ruskom zakladala Televíziu Markíza, ktorá zaznamenala hneď po štarte úspech. Nápad na založenie komerčnej televízie vzišiel od Ruska a jeho vtedajšej manželky Viery. Nedokázali ho však zrealizovať sami, využili preto pomoc viacerých ľudí. Okrem Siloša Pohánku, ktorý sa za prísľub zákaziek pre jeho EsPé štúdio vzdal licencie v prospech Markízy, to bola práve aj spomínaná Volzová.

Tá ešte pred Nežnou revolúciou žila v Nemecku, kde pôsobila vo vedeckej obci. Hoci nedisponovala skúsenosťami s marketingom ani s fungovaním televízie, mala dobré kontakty. Na to, aby Markíza získala licenciu a mohla fungovať, potrebovali jej zakladatelia dokázať, že na to majú aj finančné možnosti. A práve tu pomohla Volzová. Vďaka svojim kontaktom dokázala získať listinu, ktorá garantovala, že nemecká Deutsche Bank Markíze poskytne potrebné peniaze.

Markíza žala úspechy a Rusko s Volzovou viedli vojnu

Rusko a Volzová licenciu napokon získali a o rok na to na trh uviedli Markízu. Peniaze z nemeckej banky ale nevyužili, zo spolupráce zišlo. Ich partnermi sa stala spoločnosť CME. Tej patril v Markíze menšinový podiel, väčšinu vlastnila Markíza Slovenska – teda Volzová a Rusko.

Po spustení Markízy sa však mali vzťahy medzi Ruskom a Volzovou zhoršiť. Dvaja konatelia si začali ísť po krku. Rusko sa stal generálnym riaditeľom a Volzovej zostali “len” vzťahy so zahraničím. S tým spokojná nebola, chcela mať vyššiu funkciu. “K ničomu ma nepustil,” hovorila samotná Volzová na pojednávaní v kauze údajnej objednávky jej vraždy. Z tej je obžalovaný tiež Pavol Rusko spolu s Mikulášom Černákom, Milošom Kaštanom a Róbertom Lališom. Rusko na oplátku tvrdil, že “Volzová televízii nerozumela,” a že kvôli svojim ambíciám “privliekla Markíze na krk mafiu”.

Vo Fajn-klube v budove TV Markíza v Bratislave sa 8. októbra 1998 uskutočnilo stretnutie zástupcu spoločnosti GAMATEX. Zdroj: Ivan Majerský – TASR

Práve kvôli Volzovej totiž začala jedna z najväčších káuz deväťdesiatych rokov, ktorej pozostatky sa pred súdmi riešia dodnes. Rusko ešte v čase, kedy Markíza zháňala licenciu, uzavrel so Silošom Pohánkom zmluvu, v ktorej mu prisľúbil zákazky z Markízy. Zmluvu ale nedodržiaval, Pohánka sa svojich práv nevedel domôcť. Vtedy sa objavil podnikateľ Marian Kočner, ktorý jeho pohľadávku odkúpil a následne presvedčil Sylviu Volzovú, aby ju uznala. Tak sa aj stalo a do Markízy prišiel Marian Kočner s exekučným rozkazom, podľa ktorého sa stal konateľom Markízy. Rusko sa údajne z obavy o svoj život nakrátko aj s rodinou odsťahoval do zahraničia.

Zachráňme Markízu!

Kočnerovi a spol. však do karát v tom čase nehrala politická situácia. Bol rok 1998 a vtedajší opoziční poslanci – Robert Fico a Mikuláš Dzurinda – na tribúnach pred stovkami ľudí rečnili o “záchrane Markízy a porážke Mečiara”. Keď totiž do televízie prišiel Kočner, dvaja redaktori sa zabarikádovali v štúdiu a v živom vysielaní vyhlásili, že “Markízu obsadila mafia – sloboda, demokracia a Markíza sú v ohrození”.

Najväčším problémom firmy Gamatex, ktorú vlastnili Marian Kočnera a Štefan Ágh (v kauze zmenky vystupuje ako obvinený, jeho prípad je však vyčlenený na samostatné konanie, pozn. red.), sa tak nestalo právne vymáhanie Markízy, ale odpor radových redaktorov, ľudí a politikov. Spor o Markízu sa ukončil až v roku 2000, kedy Rusko opäť televíziu získal. Marianovi Kočnerovi a Štefanovi Ághovi vyplatil 80 miliónov slovenských korún a tým sa mala záležitosť skončiť.

Volzovej výpoveď môže mužov potopiť

Dnes sú však Rusko a Kočner obžalovaní v kauze zmenky. V roku 2016 totiž začali obaja tvrdiť, že spor o Markízu ukončili aj podpisom štyroch zmeniek v súhrnnej hodnote v prepočte približne 69 miliónov eur. Vyplatenie vymáhal Kočner v prvom rade od Ruska a v druhom od Markízy. Zmenky mal totiž Rusko podpísať ešte ako generálny riaditeľ komerčnej televízie.

Spor je momentálne pred súdom, prokurátor Ján Šanta totiž podal na mužov obžalobu za falšovanie cenných papierov. Dnes v tejto veci prebieha ďalšie zo série hlavných pojednávaní a vypovedať by mala práve Sylvia Volzová. Tá sa zo Slovenska odsťahovala na prelome tisícročí po tom, čo predala svoj podiel v Markíze. Odvtedy žije v Nemecku.

Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Do našej krajiny prišla už v septembri vypovedať v kauze údajnej objednávky jej vraždy. Teraz by mala prehovoriť aj v ďalšej kauze. Dnes bude celý deň vyhradený len na jej výpoveď. Hoci sa očakáva jej príchod, ešte nič nie je isté. Svedkyňa sa totiž vraj bojí o svoj život, v Nemecku požiadala dokonca aj o policajnú ochranu.

Jej výpoveď by mohla “zavariť” najmä obžalovaným. Rusko aj s Kočnerom totiž tvrdia, že im pri podpise zmeniek asistoval dnes už nebohý advokát Ernest Valko. Ten ešte v deväťdesiatych rokoch zastupoval aj Sylviu Volzovú. Preto by práve ona mohla vedieť objasniť dobovú situáciu a aj úlohu Valka v celej kauze.

Rusko aj Kočner zároveň argumentujú aj údajným ohrozením licencie Markízy. Obaja muži tvrdia, že o ňu mohla televízia prísť kvôli prebiehajúcemu sporu, a preto sa rozhodli situáciu zachrániť a ukončiť ho za každú cenu. Pokiaľ by Volzová verziu obžalovaných vyvrátila, mohlo by ísť v tomto prípade o kľúčové svedectvo.