Regióny Trenčín Domáce

Mali veľké šťastie. Funkčný granát z druhej svetovej vojny nevybuchol

Granát z druhej svetovej vojny zlikvidoval pyrotechnik. ZDROJ: FB/Polícia Trenčiansky kraj

NITRICA – Muníciu z obdobia druhej svetovej vojny našiel pri stavebných prácach v podkroví domu v Nitrici (okres Prievidza) 44-ročný muž. Išlo o útočný granát RG 34, policajný pyrotechnik ho previezol do muničného trezoru v Dubnici nad Váhom. Informovala o tom v utorok na sociálnej sieti trenčianska krajská polícia.

 

Muž po náleze ihneď kontaktoval políciu, do príchodu pyrotechnika miesto zabezpečovala policajná hliadka. “Pyrotechnik za dodržania bezpečnostných predpisov zistil, že ide o útočný granát RG 34 bez zosilňovacieho puzdra s obsahom trhaviny. Na tele granátu sa nachádzala dopravná i vrhová poistka a boli vo veľmi zachovalom stave. To znamenalo, že manipulácia s granátom bola bezpečná,” opísali policajti.

Pyrotechnik granát zaistil proti náhodnému poškodeniu vrhovej poistky, aby nedošlo k jeho detonácii. “Za dodržania bezpečnostných podmienok granát premiestnil do muničného trezoru v Dubnici nad Váhom. Odtiaľ bude následne prevezený k pyrotechnickému zničeniu výbuchom,” doplnila polícia.

Blízke okolie nálezu pyrotechnik ešte dôkladne prehľadal, ale ďalšiu muníciu nenašiel. Oznamovateľa poučil, ako má postupovať, ak by ešte nejakú našiel.

“Ak pri prechádzkach lesom, hubárčení či prerábaní alebo vypratávaní starších domov a pri stavebných prácach nájdete akúkoľvek starú muníciu, v žiadnom prípade s ňou nemanipulujte,” upozornili policajti. Nález je potrebné oznámiť na najbližšom oddelení Policajného zboru alebo na čísle 158. “Nezabúdajme, že aj keď je munícia stará, môže byť funkčná a môže vybuchnúť. Pri náleze munície v zastavaných oblastiach s pohybom ľudí je potrebné zabezpečiť miesto nálezu do príchodu policajnej hliadky, v prípade, ak sa munícia našla v neznámom priestore, napríklad v lese, je potrebné toto miesto označiť,” pripomenula polícia.