Domáce Koronavírus Politika Spoločnosť Top

Malý štít, ktorý nosí aj Fico, nie je tak bezpečný, ako sa zdá. Úrad verejného zdravotníctva varuje pred rizikami

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Miniatúrny plastový štít ako náhrada za rúško či respirátor? Pre niekoho možnosť číslo jedna, pre iných módny doplnok. Trend, ktorý sa v poslednom čase rozšíril medzi ľuďmi, a ktorý preferuje aj šéf strany Smer-SD Robert Fico, však má svoje úskalia. Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje ľudí, že v žiadnom prípade nesmie štít slúžiť ako náhrada prekrytiu dýchacích ciest. Jeho používanie tak je povolené iba vo veľmi výnimočných prípadoch.

 

Plexisklo, teda ochranný štít ako taký, mohli využívať najmä učitelia pri výkone práce, či tlmočníci, u ktorých je mimoriadne potrebné, aby im bolo vidieť ústa a mimiku. Pred časom však Úrad verejného zdravotníctva upozornil, že nosenie štítu bez rúška nezabezpečí takú ochranu, ako s ním. Preto dôrazne odporúčal, aby tí, ktorí nosili štít, mali pod ním aj rúška. Klasický štít totiž chráni celú tvár – čiže oči, nos, aj ústa.

Časom sa však rozmohol nový trend – ide o malý štít, ktorý začína na koreni nosa – od klasického sa teda líši tým, že nechráni aj oči. Novej móde, ktorá v súčasnosti pomaly nahrádza klasické rúška, podľahol aj šéf opozičnej strany Robert Fico (Smer-SD). Toho bolo možné s redukovaným štítom vidieť opakovane. Predajcovia, ktorí majú tento štít v ponuke, tvrdia, že je ideálny pre tých, ktorí nosia okuliare. Podľa ich slov sa totiž nebudú zahmlievať. Ľudí, ktorí si túto novinku kúpili, možno čoraz viac vídavať aj na uliciach.

 

Redukovaný štít skúša aj Robert Fico. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Dáša Račková však upozorňuje, že dostatočne nebráni pred nákazou a jej šírením. “Ochrana dýchacích ciest takýmto štítom pred kvapôčkovou nákazou a aerosólom je len čiastočná, pretože nie je možné utesniť okraje. Bočnými priestormi môže dôjsť k úniku respiračných kvapôčok a aerosólu z vydychovaného vzduchu osoby, ktorá ho nosí a  tiež k vniknutiu aerosólu z okolitého vzduchu pod štít  a jeho následnému vdýchnutiu. Ochranný štít tváre nie je možné považovať za dostatočné prekrytie horných dýchacích ciest,” uviedla pre Glob.sk s tým, že neposkytuje porovnateľnú ochranu, ako rúško.

Ako dodala, pri rozprávaní, spievaní, kričaní a dýchaní nám z tela unikajú drobné kvapky, v ktorých môžu byť aj vírusy.Zmyslom rúška je vytvoriť bariéru medzi našimi dýchacími cestami a okolitým svetom. Rúško účinne chráni vtedy, ak jeho okraje priliehajú na pokožku tváre, ak je suché a zakrýva ústa aj nosové dierky,” vysvetlila Račková. A aj keď cez tkaninu, z ktorej je rúško vyrobené, prejdú molekuly vzduchu, väčšie kvapky s vírusmi ostanú v rúšku a tým neinfikujeme okolie.

Ako Račková uviedla na záver, redukovaný štít, alebo štít ako taký, sa môže využívať iba v prípadoch, ako je napríklad tlmočenie do posunkovej reči. Podľa súčasne platnej úpravy nariadenia je potrebné, aby mali ľudia v interiéri a exteriéri prekryté horné dýchacie cesty, a to výlučne “rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom či šatkou”.

Zdroj: TASR / Martin Baumann