Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

MAPA V týchto regiónoch ZOMIERAJÚ Slováci o 4 až 5 rokov SKÔR! Šokujúce ZISTENIE, čo je za tým: Vieme, ako sa voči tomu brániť

Zdroj: Gemerka, úprava regiony.sk

SLOVENSKO – Tečie vám z vodovodu tvrdá či mäkká voda? Oplatí sa to vedieť. Vplyv to má totiž nielen na životnosť spotrebičov, ale aj dĺžku života ľudí. Geochemik vysvetlil, v ktorých regiónoch Slovenska je voda pre naše zdravie najlepšia.

To, že vysoká tvrdosť vody môže skrátiť životnosť spotrebičov a, naopak, zvýšiť ich spotrebu, je všeobecne známe. Menej sa však už hovorí o tom, ako tvrdosť vody vplýva na ľudský organizmus. Čím je voda tvrdšia, o to viac obsahuje minerálnych látok. Ide najmä o horčík a vápnik, ktoré sú nevyhnutné pre naše zdravie.

Až v dvoch tretinách slovenských okresov z verejných vodovodoch tečie mäkká vodu, teda s nižším obsahom minerálov. Avšak pre ľudské zdravie a najmä náš kardiovaskulárny systém je lepšia tvrdá voda.

Na tvrdosti vody záleží, rozdiel je až 5 rokov života

Pitná voda sa zložením v jednotlivých regiónoch odlišuje. To, aké je to dôležité, preukázal aj výskum v regiónoch Slovenska, ktorý sa zameral na zdravie ľudí, ktorí pijú tvrdú vodu a ktorí mäkkú. „Mohli sme skonštatovať, že tí ľudia, ktorí pijú tvrdú vodu, sú zdravší,“ povedal pre tvnoviny.sk geochemik Stanislav Rapant z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Dodal, že ľudia, ktorí žijú v oblastiach, kde je mäkká voda, priemerne žijú o 4 až 5 rokov menej.

Mapa tvrdosti pitnej vody vo verejných vodovodoch. Čím je okres tmavší, tým je voda tvrdšia. Zdroj: Gemerka

„Tvrdá voda je napríklad tam, kde sú vápence, na severe Slovenska. Relatívne tvrdá je aj na Žitnom ostrove, čo je veľmi dobré pre západné Slovensko,“ objasnil. Dodal, že tvrdšia voda obsahuje viac vápnika, ktorý potrebujú najmä naše kosti. Mäkká voda ho však obsahuje nedostatok, rovnako ako aj horčíka. Ľudia, ktorí žijú v regiónoch s výskytom mäkkej vody, by mali tieto minerály suplementovať. Napríklad pitím minerálok alebo užívaním výživových doplnkov.