Spoločnosť Domáce

Materské školy budú počas jesenných prázdnin fungovať ako doposiaľ. Budú v prevádzke

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

BRATISLAVA – Materské školy (MŠ) budú počas jesenných prázdnin fungovať ako doposiaľ, teda budú v prevádzke. Vyplýva to z usmernenia rezortu školstva k postupu MŠ a základných škôl. Informácie zverejnilo v utorok na sociálnej sieti Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.  

 

“Závisieť to bude od aktuálnych potrieb zákonných zástupcov detí. Prednostne tých, ktorí sa aktívne zúčastnia na zabezpečení plošného testovania obyvateľov,” uviedlo ministerstvo školstva. Zriaďovateľ môže prevádzku MŠ v čase jesenných školských prázdnin prerušiť, ak zákonní zástupcovia neprejavia záujem o prevádzku MŠ.

V čase riadnej prevádzky môže riaditeľ MŠ požiadať zákonných zástupcov dieťaťa, ktorí sú nezamestnaní, alebo sú na rodičovskej či materskej dovolenke, aby si vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu ponechali dieťa v domácej starostlivosti a nedávali ho do MŠ. “Bez súhlasu zákonného zástupcu ale nie je možné obmedziť dochádzku žiadneho dieťaťa do MŠ,” poznamenal rezort školstva.

Pobyt detí z MŠ v exteriéri sa počas tohto obdobia odporúča realizovať najmä na školských dvoroch, prípadne v extraviláne obce. “Ak škola nemá školský dvor, respektíve extravilán obce je vo veľkej vzdialenosti od budovy školy, pobyt v exteriéri sa odporúča v blízkosti budovy školy s dodržaním platných opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR,” poznamenal rezort školstva.

Jesenné prázdniny sa presúvajú z 29. a 30. októbra na 30. októbra a 2. novembra. “Ide o piatok a pondelok vzhľadom na to, že cez víkend sa bude konať celoplošné testovanie a v pondelok prebehne dezinfekcia. Okrem toho pribudnú prázdniny aj v piatok 6. novembra a pondelok 9. novembra – opäť ide o obdobie v termíne celoplošného testovania,” dodal minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Prázdniny platia pre základné a stredné školy.