Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Matovič nechce stresovať rodičov. Hovorí o úprave dokazovania bezinfekčnosti školákov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Vláda upraví uznesenie ministerstva zdravotníctva týkajúce sa čestného vyhlásenia o bezinfekčnosti, ktoré majú doniesť žiaci do škôl pri svojom nástupe. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽANO) počas rokovania vlády.

 

Ministerstvo zdravotníctva na rokovanie predložilo materiál, ktorý zavádza podpisovanie čestného vyhlásenia o bezinfekčnosti. To by malo obsahovať informáciu o tom, že osoba nebola počas predchádzajúcich 14 dní v zahraničí, nezúčastnila sa ani na hromadných podujatiach nad 100 ľudí a nebola v tábore s medzinárodnou účasťou.  “Určite sa neprijme uznesenie tak, ako prišlo na vládu. Nebudeme tu spôsobovať chaos, keď si ľudia raz plánovali dovolenky v Chorvátsku, Maďarsku a Rakúsku. My sme zadefinovali, že tie krajiny sú bezpečné, tak nebudeme rodičov stresovať novými povinnosťami,” povedal Matovič.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) chce, aby sa podpisovalo čestné vyhlásenie, kde bude rodič vyhlasovať, že jeho dieťa neprejavuje žiadne príznaky akútneho ochorenia. Je to čestné vyhlásenie, ktoré sa využívalo aj v závere školského roka 2019/2020, uviedol to pred rokovaním vlády.

Gröhling je za podpisovanie čestného vyhlásenia rodičom. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

Karanténne zariadenia pre študentov

O možnosti otvoriť karanténne zariadenia pre študentov z takzvaných červených krajín sa diskutuje na úrovni ministerstiev vnútra (MV) a školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ). V stredu to potvrdil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). “Hovoríme o tom, či to rezort školstva môže zvládnuť v rámci svojich kapacít, resp. kapacít vysokých a stredných škôl, alebo vyčleníme na to osobitne nejaké zariadenia,“ informoval Mikulec.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v utorok (11. 8.) uviedol, že pandemická komisia vlády navrhne, aby slovenské univerzity zabezpečili karanténne zariadenia pre študentov z takzvaných červených krajín, pretože práve z nich Slovensko zaznamenalo najviac importovaných prípadov COVID-19. Toto opatrenie by sa v súvislosti so začiatkom školského a akademického roka malo okrem univerzít a vysokých škôl dotknúť aj stredných škôl s internátmi. Zriadiť by mali izolačnú izbu pre potencionálnych pozitívnych študentov s ochorením COVID-19.

Rezort vnútra disktuje s ministerstvom školstva o možnosti otvoriť karanténne zariadenia pre študentov z takzvaných červených krajín. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Gröhling si stojí za svojim

Rodičia alebo zákonní zástupcovia by mali na začiatku školského roka podpisovať čestné vyhlásenie. Potvrdia v ňom, že neidentifikovali príznaky a nenavštívili krajiny, ktoré boli označené ako červené. Po rokovaní vlády to v stredu avizoval minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Pôvodný návrh ministerstva zdravotníctva na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 v predškolských a školských zariadeniach z programu rokovania vlády stiahli. “Vypracujeme čestné vyhlásenie, ktoré bude hovoriť o tom, že rodič neidentifikoval príznaky a nenavštívil krajiny, ktoré boli označené ako červené,” načrtol Gröhling.

Komplexné riešenia súvisiace so začiatkom školského roka podľa ministra predstavia na budúci týždeň. Na presných formuláciách opatrení budú spolupracovať s Úradom verejného zdravotníctva SR. Gröhling zdôraznil, že prvoradé je chrániť zdravie a bezpečnosť detí i zamestnancov, no nie zavádzať byrokratické postupy. V porovnaní s júlom by sa pravidlá zásadne meniť nemali, hovorí minister. V triede sa rúška nosiť nemajú, na chodbách áno. Zatvárať by sa nemali celé školy, ale len daná trieda. Postupy sa budú odvíjať od počtov nakazených.

Minister školstva nepredpokladá, že by sa rodičia postavili k svojim úlohám nezodpovedne. Prípadné sankcie podľa neho určuje Úrad verejného zdravotníctva SR.