Politika Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

Padlo rozhodnutie. Od pondelka sa otvárajú kiná, kostoly aj divadlá

ilustračná foto Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – (Veronika Kováčová / TASR) Slovensko sa začne pomaly otvárať. Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v statuse na sociálnej sieti uviedol, že na včerajšom zasadnutí konzília epidemiológov, virológov a verejných zdravotníkov predložil návrh, aby sa za určitých podmienok od pondelka 16. novembra mohli otvoriť divadlá, kiná a kostoly. A dostal na to zelenú. 

 

Matovič išiel na dnešné rokovanie Pandemickej komisie s návrhom, že spomínané prevádzky a kostoly by mohli byť otvorené maximálne do 50 percent kapacity ich priestorov, na čo mu dalo súhlas aj konzílium . “Rovnako sa podarilo dostať do návrhu konzília otvorenie posiliek a plavární pre športové kluby, zatiaľ však maximálne do 6 ľudí ako pri iných “telovýchovných” prevádzkach,” uviedol dopoludnia. Už vtedy tiež potvrdil, že sa uvažuje tiež nad umožnením nižších profesionálnych líg.

Pandemická komisia nakoniec návrhy schválila. Už od pondelka tak budú môcť byť otvorené divadlá, kiná a kostoly s maximálnou kapacitou 50 percent. Rovnako tak budú môcť opäť fungovať fitness centrá a plavárne, kde však platí podmienka  maximálne 6 osôb a zároveň musí byť vyhradených 15 metrov štvorcových na jednu osobu. Spustená bude tiež Slovenská hokejová liga a 1. futbalová liga. Zatiaľ však bez divákov.

 

Igor Matovič. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Presné pravidlá

Z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva vyplýva, že návštevníci kultúrnych podujatí a bohoslužieb budú musieť sedieť buď v každom druhom rade, alebo šachovnicovo. “Zakázaná je konzumácia nápojov alebo jedál, organizátor musí pred začiatkom odmerať telesnú teplotu účinkujúcich a nepovoliť im vstup, ak majú teplotu vyššiu ako 37,2 stupňa Celzia,” uviedla hovorkyňa úradu Daša Račková.

Taktiež budú otvorené fitnescentrá a plavárne, pričom naraz v nich bude môcť byť najviac šesť zákazníkov. “Personál musí nosiť rúška a vo zvýšenej miere upratovať, čistiť a dezinfikovať priestory a vybavenie. Zároveň platí podmienka jedna osoba na 15 štvorcových metrov,” poznamenala.

K doteraz povoleným športovým podujatiam pribudli Slovenská hokejová liga, II. futbalová liga. “Povoľujú sa aj podujatia nevyhnutné pre fungovanie karanténnych športových centier pod záštitou ministerstva školstva,” doplnila s tým, že všetky povolené športové podujatia sa budú naďalej konať bez prítomnosti divákov.