Domáce Politika Top

Matovič priznal prehru. Prstom pri tom ukázal na Čaputovú aj Sulíka

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Priznávam, prehral som. Tieto slová premiér Igor Matovič (OĽaNO) zopakoval niekoľkokrát. Urobil tak počas tlačovej konferencie venovanej téme sprísňovania opatrení. Blížiace sa vianočné sviatky sa totiž budú niesť v duchu zatvorených obchodov, obmedzených prevádzok a sprísneného režimu na svahoch. To, že cez Vianoce budú u nás platiť nepopulárne, no potrebné opatrenia, má byť z pohľadu premiéra aj dôsledkom krokov prezidentky Zuzany Čaputovej a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).

 

Predseda vlády v súvislosti s prezidentkou Zuzanou Čaputovou opäť pripomenul jej postoj k celoplošnému testovaniu, ktoré sa konalo začiatkom novembra. „Ešte deň pred testovaním vyzývala na dobrovoľnosť a robila všetko pre to, aby testovanie neprebehlo,“ tvrdí Matovič. Čaputová totiž v tom čase vyjadrila obavy z toho, ako bude testovanie zabezpečené. Dlhodobo tiež zastávala názor, že by malo byť na báze dobrovoľnosti a nie podmienené formou sankcií pre tých, ktorí ho neabsolvujú. “Defacto vyriekla ortieľ nad plošným testovaním, lebo dobrovoľné testovanie nefunguje,” uviedol premiér, ktorý chcel tri kolá testovania absolvovať aj v decembri. “Mal som sen, ktorý by bol možno nepríjemný, no pre ľudí a pre ekonomiku menej bolestivý. Protivietor bol ale silný, keď sa na jeho čelo postaví prezidentka a minister hospodárstva, ktorý nezabezpečí testy. Zostane nám jediné riešenie a tým je lockdown, po ktorom aj pani prezidentka volala” povedal Matovič.

 

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

V rozpore s prezidentkou

Nezhody medzi premiérom a prezidentkou, týkajúce sa riešenia koronakrízy bolo vidieť už pred spomínaným celoplošným testovaním začiatkom novembra. Do popredia sa opäť dostali pred pár dňami, kedy premiér uviedol, nech „kľúčové autority štátu, ktoré vystupovali proti plošnému testovaniu, vystúpia a povedia, že teraz je riešením iba lockdown.“ Koho mal na mysli však nekonkretizoval.

Čaputová po týchto slovách v pondelok skritizovala spôsob, akým Slovensko vedie boj s koronavírusom. Podľa nej nám chýba systém aj plán a čelíme chaosu. Uviedla, že ťažko vraj môže stáť za vládou, „keď tu je opatrenie, ktoré platí chvíľu, ešte sa aj mení a nevidím krok dva a tri, ťažko môžem stáť za vládou a obhajovať jej opatrenia.“ Matovičovi tiež odkázala, že by mal zvážiť odovzdanie manažovania „covidovej krízy“ inému členovi vlády. Podľa prezidentky totiž celý svet rieši COVID-19, len my riešime premiéra a vzťahy v koalícii.

Posledné premiérove výroky vníma ako snahu prehodiť zodpovednosť za svoje rozhodnutia na niekoho iného. “Prezidentka žiaden súboj s premiérom neviedla. Nikdy sa nevyjadrovala proti testovaniu. Apelovala na to, aby ľuďom nebolo hrozené sankciami,” uviedol pre TASR Čaputovej hovorca Martin Strižinec. Hlava štátu podľa neho verí, že krízový štáb obmedzenie mobility navrhol po zrelej úvahe a v súlade s odporúčaniami odborníkov. “Po tom, čo nie sú nakúpené testy a epidemiologická situácia na Slovensku sa výrazne zhoršuje, je avizované obmedzenie mobility očakávané rozhodnutie,” doplnil.

 

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Zareagovali aj od Sulíka

Okrem Čaputovej sa kriticky Matovič vyjadril aj na adresu Richarda Sulíka a vytkol mu nákup antigénových testov, ku ktorému ho zaviazala vláda ako šéfa rezortu hospodárstva. “Viete, ako to dopadlo. Bohužiaľ, ministerstvo hospodárstva sa len vyhovára,” povedal. „Áno, prehral som tento boj o použití plošného testovania ako alternatívy k lockdownu,“ uviedol Matovič. Všetci budeme teraz podľa neho „vzhliadať k ministerstvu hospodárstva, či úlohu, ktorú malo 18. novembra, dokáže splniť. A kedy ju dokáže splniť.“

Podľa Sulíkovej poradkyne Jany Kiššovej však nie je pravda, že rezort hospodárstva dostal úlohu zaobstarať testy 18. novembra. „Vláda opravovala svoje uznesenie na vykonateľné, ktorým nás touto úlohou zaviazala, až 4.12. A to po tom, čo tú úlohu nedokázal zabezpečiť rezort vnútra. Ten tú úlohu dostal začiatkom novembra, no po týždni to zrejme vzdal,“ uviedla.

Ohradila sa aj proti tvrdeniu premiéra o tom, že Richard Sulík na krízový štáb včera neprišiel a zástupcovia, ktorých na rokovanie poslal, sa neozvali. „Opakovane, aj včera niekoľkokrát, som namietala a navrhovala postupovať podľa sofistikovaneného plánu. Regionálne, cielene, podľa semaforu. Bolo to zamietnuté a návrh Igora Matoviča som nepodporila,“ uviedla. Rovnako mali konať aj jej kolegovia.

Medzi Matovičom a Sulíkom panovali názorové rozdiely na riešenie koronakrízy už na jar počas prvej vlny pandémie. Nanovo sa ukázali na jeseň, najmä v otázke vyhlásenia núdzového stavu či zatvárania podnikov. Okrem Sulíka premiér kritizoval aj iných „saskárov“, napríklad ministra školstva Branislava Gröhlinga. Problém sa týkal plánu otvárania škôl.