Domáce Politika Top

Matovič s Pollákom vypovedali na NaKA o volebnej korupcii

BRATISLAVA – Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič a bývalý splnomocnenec vlády Roberta Fica pre rómske komunity Peter Pollák dnes vypovedali pred vyšetrovateľkou Národnej kriminálnej agentúry (NaKA) o podozreniach z kupovania hlasov voličov počas tohtoročných marcových parlamentných volieb v obciach Lomnička (okres Stará Ľubovňa).

Ako povedal Matovič dnes na tlačovej besede, vyšetrovateľku informovali, že vychádzali pri pondelkovej tlačovej besede z informácií RTVS a že postup vyšetrovateľa v tejto kauze považujú za amatérsky. Podľa Matoviča ide zrejme NaKA vyšetrovanie prípadu obnoviť.

Prečo polícia nepátra po pravde?

Matoviča zaujíma, prečo polícia vypočula v Lomničke len päť ľudí, ktorí informovali redaktorku RTVS, keď je v obci 395 potenciálnych páchateľov. „Prečo polícia nekoná a nesnaží sa získať čo najviac svedkov? Prečo polícia nepátra po pravde?“ pýta sa líder obyčajných ľudí. Ak chce polícia podľa Matoviča vyšetriť tento prípad, mala by si zriadiť pobočku NaKA v Lomničke.

„Môže osloviť obecný úrad a požiadať ho o zoznam voličov. S 82-percentnou pravdepodobnosťou budú hovoriť so spolupáchateľmi volebného podvodu. Ak to policajný prezident Tibor Gašpar spraví a polícia vypočuje všetkých svedkov, vtedy môže Gašpar hovoriť, že urobil všetko pre to, aby bol volebný podvod vyšetrený,“ vyhlásil Matovič, ktorého zaujíma, prečo sa vôbec nevyšetruje podvod vo volebnom okrsku v Rakúsoch.

Chudík a Kubánek dlžia odpovede

Líder OĽaNO tiež upozornil, že Peter Chudík, keď sa stal prvýkrát predsedom Prešovského samosprávneho kraja, vyhral o 242 hlasov. V obciach Lomnička a Rakúsy získal 476 hlasov. „Chudík a Stanislav Kubánek nám dlžia odpovede a Gašpar snahu o získanie dôvery. Ide o obrovské zlyhanie vyšetrovateľa, keď uzavrel prípad bez toho, aby vypočul v oboch obciach 500 svedkov,“ konštatoval.

Matovič v pondelok vyhlásil, že ku kupovaniu voličských hlasov nedošlo len v obci Lomnička, ale aj v neďalekej obci Rakúsy. Ako informoval, v obci Rakúsy sú dva okrsky. „V prvom, kde Rómovia nebývajú, získal Robert Fico 70 hlasov a Peter Chudík so Stanislavom Kubánkom nula. V druhom obvode, kde Rómovia bývajú, Fico získal 35 krúžkov, Chudík 154 a Kubánek 143. Je evidentné, že tieto hlasy boli kúpené. Takýchto prípadov sú nie desiatky, ale stovky,“ vyhlásil Matovič.

Deje sa to v rôznych obciach

Peter Pollák, bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity za druhej vlády Roberta Fica, uviedol, že takéto praktiky sa robia každé voľby v rôznych obciach. „Vyzývam tých, ktorí takto získavali hlasy, aby sa vzdali mandátu poslanca NR SR. Nech vrátia poslanecký mandát, lebo ho získali nelegálne. Zneužili chudobu a nevedomosť ľudí,“ vyhlásil Pollák.

Ako v sobotu 12. novembra informovala RTVS, kupovanie voličských hlasov v obci Lomnička (okres Stará Ľubovňa) potvrdil nový svedok. Ide o prípad dvoch poslancov strany Smer-SD, ktorí boli podozriví z kupovania voličských hlasov v rómskych osadách. Zdroj RTVS hovorí, že frekvencia ľudí, ktorí majú záujem o hlasy miestnych Rómov, je počas volieb veľmi častá a deje sa to už roky.

Prekrúžkovali Fica

RTVS už dávnejšie upozornila na to, že v marcových parlamentných voľbách prekrúžkovali v obci najpopulárnejšieho politika Smeru-SD Roberta Fica dvaja poslanci – Stanislav Kubánek a Peter Chudík. Polícia po reportáži začala trestné stíhanie, niekoľko mesiacov vyšetrovala volebnú korupciu a napokon stíhanie zastavila.

RTVS má k dispozícii uznesenie vyšetrovateľa, podľa ktorého sa sedem Rómov vo výpovediach najprv priznalo k tomu, že poslancom dali hlas za škatuľku cigariet. Označili aj človeka, ktorý hlasy pre poslancov kupoval. Ten to aj s údajným komplicom a dvoma poslancami odmietol. Vyšetrovateľovi sa však zdalo, že vo výpovediach sú rozpory.

Rómov teda konfrontoval s človekom, ktorý ich údajne podplácal. Všetci siedmi následne začali tvrdiť, že v prvej výpovedi klamali a všetko si vymysleli. Podľa právnikov je bežná prax, že ak svedok účelovo zmení výpoveď, vyšetrovateľ by mu mal pohroziť, že za klamstvo mu hrozí väzenie a svedok nakoniec vyjde s pravdou von. Nič podobné však vyšetrovateľ neurobil a prípad uzavrel.

Foto: SITA