Politika Domáce Top

Matovič sa obul do všetkých. Kisku ani progresívcov nešetril

Igor Matovič sa snaží svoju stranu zachrániť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA –  Líder OĽaNO Igor Matovič sa snaží zachrániť svoju stranu. Po rokoch pôsobenia na našej politickej scéne sa ju rozhodol bližšie špecifikovať. Ponúkol polovicu miest na kandidátke ľuďom, ktorí vstúpia do novej platformy Odvážne, ktorú OĽaNO dnešným dňom spúšťa. Zároveň to môže byť spôsob, ako posilniť regionálne štruktúry strany. Kritiku uštedril takmer všetkým politickým subjektom na trhu.

 

Matovič si dnes podal kresťanské strany, ktoré na našej politickej scéne pôsobili doteraz. Podľa neho sú schopní zachytiť len minimum kresťansky zmýšľajúcich ľudí. “Toto nie je útok na KDH ani na iné kresťanské strany,” povedal na úvod Matovič. Podľa neho ľudia, ktorí voliť nechodia, sú prevažne kresťania, ktorí nedostali v politike dobrú ponuku. Snaží sa ich tak zaujať po svojom. Oznámil novú kresťanskú platformu Odvážne. Ľuďom, ktorí by mali záujem, ponúka dokonca miesto na kandidátke.

Matovičov jediný cieľ však zrejme nie je len dať priestor kresťanom. Miesto na kandidátke totiž podmienil regionálne. Šancu získať miesto na kandidátnej listine totiž dostane len človek, za ktorého sa postaví 100 ľudí z okresu. Všetci zároveň musia byť členmi novej platformy. “Dodnes naše hnutie stálo na jednej nohe – Obyčajní ľudia, protikorupčné hnutie. Po dnešnom dni sme sa rozhodli postaviť sa na druhú nohu, na Odvážne, hnutie obyčajných kresťanov,” povedal Matovič. “Zo 100 kresťanov len šiesti volia kresťanskú stranu,” upozornil líder OĽaNO.

 

S Kiskom na rovnakom piesočku

OĽaNO môže pritom ohroziť najmä novovznikajúca strana Andreja Kisku. Budú zrejme oslovovať rovnaký typ voliča. Prezidentov projekt totiž zrejme bude konzervatívny a rovnako ako OĽaNO, tak aj dosluhujúca hlava štátu okolo seba združuje verejne známe mená. Hoci zatiaľ program strany nepoznáme, aj prezident hovorí o “boji proti korupcii.” Matovič dosluhujúceho prezidenta nešetril. Podľa neho vykráda aj OĽaNO. V kuloároch sa totiž dlhodobo hovorí, že Veronika Remišová, ktorú stvoril Matovič, sa pridá ku Kiskovi.

Pokiaľ majú dve strany rovnakú agendu, je vysoko pravdepodobné, že budú oslovovať rovnakého voliča. Igor Matovič sa teda zrejme preto snaží ukázať, že on je ten “kresťanskejší.” Môže však ohroziť KDH, ktoré sa pod vedením Alojza Hlinu snaží opäť vrátiť do parlamentu. Hlinovi sa Matovičov počin vôbec nepozdáva a vo svojom statuse ho prirovnal k predavačovi hrncov.

Igor Matovič sa pritom dodnes mohol pochváliť, že vie zaujať ľudí naprieč politickým spektrom. V jeho strane boli ako liberáli, tak aj kresťania. Novou platformou však svoje hnutie výrazne špecifikuje, čo by mu mohlo na jednej strane priniesť nových voličov. Na druhej strane však môže liberálnejšieho alebo neveriaceho voliča stratiť.

Jeden z liberálnejších politikov Alan Suchánek dokonca Matoviča už aj opustil. Dostal totiž ponuku od strany SPOLU Miroslava Beblavého. Suchánek pomáha SPOLU so zdravotníckym programom. Matoviča pritom opustili aj ďalší ľudia. Najskôr od neho odišla Viera Dubačová a Oto Žarnay, ktorí s Beblavým založili Spolu. Potom odišiel aj Richard Vašečka, ktorý vstúpil do KDH. Predsedom KDH je tiež odídenec od Matoviča Alojz Hlina. Odchod dlhodobo zvažuje aj Veronika Remišová, ktorá dostala ponuku od prezidenta Andreja Kisku.

OĽaNO sa dnešným dňom viac špecifikovalo. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Dôvodom môže byť aj nový zákon

Jedným z dôvodov, prečo Matovič chce zaujať v regiónoch, je aj nový zákon z dielne SNS. Minulý rok totiž prešli viaceré zmeny. Hovorilo sa najmä o dvoch bodoch novely, a to o odstránení mena lídra z názvu a o minimálnom počte členov strany. Novinkami je však aj povinnosť mať reálne sídlo strany.

Práve s týmito problémami sa bude musieť OĽaNO popasovať. K dnešnému dňu má strana Igora Matoviča stále len štyroch členov a je založená najmä na známych tvárach. Napriek tomu že v regiónoch majú niekoľko starostov, či dokonca županov, skutočné regionálne štruktúry s členmi nemajú. Zrejme takýmto spôsobom sa chce Igor Matovič rýchlo dostať do regiónov a spraviť zo svojho hnutia skutočnú stranu tak, ako to prikazuje zákon.

Od januára by mali strany mať minimálne dvojnásobný počet členov porovnaní s počtom členov, ktorí kandidujú. Takže pokiaľ by matovičovci chceli do volieb postaviť maximálny počet ľudí, čiže 150, museli by mať v strane minimálne 300 ľudí. Druhou možnosťou je mať minimálne 45 členov najvyššieho orgánu.

Preferencie nie sú pozitívne

Igor Matovič sa novou platformou môže snažiť skutočne zaujať aj nevoličov. Preferencie totiž v poslednom čase nie sú pre jeho hnutie pozitívne. Hoci sa dlhodobo pohyboval na úrovni 10%, dnes jeho strana vykazuje oveľa menší výtlak. Kiskova strana ešte ani nie oficiálne predstavená a už o percentá “okradla”takmer všetky strany. Hnutiu Igora Matoviča síce zobrala len 0,6%, to by však mohol byť len začiatok. Pokiaľ by Andrej Kiska k sebe pritiahol Veroniku Remišovú, mohol by získať výraznú časť kresťanských voličov.

Zdroj: Glob.sk