Politika Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

Matovič sa snaží pomôcť nevestám. Svadby budú do sto ľudí, ale za prísnych opatrení

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Svadby pre 30 hostí od 1. októbra nebudú. Vláda rozhodla, že sa opatrenie navrhnuté Pandemickou komisiou upraví tak, aby bolo menej prísne. Snúbenci, ktorí sa rozhodli povedať si svoje áno až na budúci mesiac, tak nemusia mať hlavu v smútku pre presunutie hostiny alebo jej zrušenie. Pozvať si budú môcť viac hostí, ako len 30, avšak za prísnych epidemiologických opatrení. V opačnom prípade im bude hroziť vysoká sankcia. 

 

Avizované nové opatrenia týkajúce sa svadieb v posledných dňoch zrejme zdvihli zo stoličky nejednu nevestu či ženícha. Návrh, aby sa svadby od 1. októbra konali len v počte do 30 hostí, donútil ľudí dokonca inicovať petíciu, ktorú podpísalo už viac ako 26,5-tisíca osôb. V nej žiadajú, aby sa zachovali svadby aspoň pre 100 ľudí.

Aj keď posledné slovo v tom, či svadby naozaj bude môcť navštíviť iba 30 ľudí, mal mať Ústredný krízový štáb, nestalo sa tak. Po rozsiahlej diskusii totiž nedospeli k žiadnemu konsenzu a dohodli sa, že sa problém rozluskne až na stredajšom rokovaní vlády – teda dnes. Premiér Igor Matovič (OĽANO) medzitým žiadal ľudí o pomoc. Ešte krátko pred začatím rokovania avizoval, že naň ide so zaujímavým návrhom. “Ten zásadným spôsobom zmení strašidlo 30 hostí na hostine života,” prezradil.

 

Zdroj: FB / Igor Matovic

Sto ľudí, ale prísne pravidlá

Na čo sa majú svadobčania pripraviť sme sa však dozvedeli až popoludní. Matovič po rokovaní vlády priznal, že problém je vážny, pretože ľudia dlhodobo plánovali svadby a investovali do nich veľké peniaze. Avšak tvrdí, že vzhľadom na nedodržiavanie opatrení na hostinách ide o veľké riziko. “Z tohto pohľadu chápem snahu Pandemickej komisie riešiť problém, aby nám to tu nevybuchlo,” konštatoval. Dodal, že podľa jeho názoru je však dôležité udržať rešpekt ľudí voči opatreniam. A navrhnuté opatrenia rešpekt nevzbudzovalo. “Navrhol som, aby sme nelimitovali medzi červeným a zeleným regiónov v počte hostí, ale vo výške sankcií. Pravidlá by boli nasledovné – ak majiteľ reštaurácie vie, že sa u neho koná svadobná hostina, aby najneskôr 48 hodín pred akciou informoval príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva a ten vydá manuál bezpečnej svadby. Následne príde kontrola v spolupráci s policajným zborom niekedy počas svadobnej noci, a zistí sa, či sa tieto opatrenia dodržiavajú. Ak nie, bude mu daná sankcia X, v červenom regióne dvojnásobok. Maximálny počet ľudí na hostine bude 100 hostí,” vysvetlil Matovič. Uviedol tiež, že na parkete bude povinné mať rúško, ináč bude opäť nasledovať sankcia. Opatrenie bude platiť od 1. októbra. A to nielen pre svadby, ale aj pre kary a krstiny. „Ak nebudeme na svadbách dodržiavať opatrenia, môže sa ľahko stať, že babička, alebo deduško, ktorí sa zúčastnia hostiny, zomrú na následok nákazy,“ upozornil Matovič.

Na hostinách budú platiť prísne pravidlá. Zdroj: pixabay.com

“Problémom” podľa naďalej ostáva Bratislavský kraj, kde už teraz platia sprísnené opatrenia a svadby môžu byť maximálne pre 30 hostí. To, či aj tam pristúpia k Matovičom navrhnutým opatreniam, je na bratislavskom hygienikov Stanislavovi Dubovi. Matovič by bol ale rád, ak by pravidlá platili pre všetky regióny na Slovensku. Povinnosť nosenia rúšok by nemala platiť pre novomanželov.

Podľa slov premiéra je súčasné navrhnuté opatrenie kompromisom medzi návrhom Pandemickej komisie a prosby ľudu. „30 hostí na svadbe by bol nonsens, to by sa nedalo,“ vysvetlil. Ako dodal, Pandemická komisia je poradným orgánom vlády a teda môžu mať vlastný názor. „Tí ľudia, čo chcú byť viac opatrení, pôjdu smerom návrhu Pandemickej komisie, ostatní tým, ktorí som navrhol ja,“ uviedol. Zdôraznil tiež, že ak uvidia, že ľudia opatrenia vedome nedodržiavajú, pristúpi sa k nariadeniu navrhnutým Pandemickou komisiou.

Čo sa týka plesovej sezóny, tá zrejme tento rok nebude. Rovnako sa budú snažiť požiadať študentov a učiteľov, aby stužkové slávnosti preložili až na jar. “Verím, že ak by sme sa tak rozhodli, pochopia to,” konštatoval predseda vlády. Matovič predpokladá, že by manuál k svadbám mohol byť hotový budúci týždeň. Prv ale musia zistiť, či môžu spraviť majiteľa reštaurácie zodpovedného za chyby iných. Ak bude potrebné, sú ochotní zmeniť zákon.

Mohlo by vás zaujímať