Politika Domáce Top

Matovič vyzval Sulíka, aby podal demisiu. Za ministra hospodárstva máme vraj idiota

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) vyzval podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) na demisiu. Ako uviedol v relácii rádia Expres, bol by rád, ak by tak Sulík urobil ešte do Vianoc. Šéfovi rezortu hospodárstva emóciami podfarbeným hlasom vyčítal jeho prístup k nákupu testov aj kritiku vládnych opatrení.

 

Výzvou na demisiu Matovič reagoval na správu, že rezort hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka nepripraví expresnú novelu zákona o verejnom obstarávaní s cieľom rýchlejšieho nákupu testov. Sulík totiž tvrdí, že by tým porušil slovenské aj európske legislatívne pravidlá. Testy tak budú môcť byt dodané najskôr 7. januára. „Ja som mu povedal, nech prídu s návrhom. Majú tu k dispozícii celý legislatívny odbor na Úrade vlády, podpredsedu vlády pre legislatívu, najlepších právnikov v štáte,“ tvrdí Matovič. Podľa jeho slov sa však Sulík o to ani nepokúsil. „Jemu sú tie životy a zdravie ľudí ukradnuté,“ povedal premiér emotívne. Roztraseným hlasom dodal, že sa už na to nemôže pozerať, je mu do plaču a na vracanie. Matovič miestami skutočne znel, akoby plakal. „Je to katastrofálne a nezodpovedné správanie od ministra hospodárstva. Samozrejme, že je to na jeho demisiu a bol by som rád, keby ju podal ešte do Vianoc,“ vyzval Sulíka. Nevyhol sa ani expresívnym slovám, keď v závere relácie uviedol, že ho mrzí, „že máme idiota za ministra hospodárstva.“

„Strana SaS neprišla do vlády vyplakávať, ale tvrdo pracovať, aby presadila čo najviac zo svojho programu. Slovensko má teraz väčšie problémy, ako riešiť citové rozpoloženie Igora Matoviča,“ reagoval Sulík.

Neskôr už zmierlivejšie na sociálnej sieti uviedol, že post predsedu vlády je extrémne náročný aj bez výnimočne kritickej situácie, akú máme v posledných týždňoch. “Neberiem osobne výroky Igora Matoviča, pretože rozumiem extrémne zložitej situácii a unikátnej zodpovednosti, ktorej čelí,” uviedol. Je mu ľúto, že práve v tomto období strácajú drahocenný čas, “kedy rozhodujú činy a nie slzy.”

 

Igor Matovič. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Kritiky bolo viac

Predseda vlády kritizoval ministra hospodárstva počas celej relácie, teda aj predtým, ako sa téma rozhovoru zvrtla na aktuálnu situáciu ohľadne nákupu testov. Matovič Sulíka síce kritizoval, no menej emočne. Porovnal napríklad situáciu u nás s tou, ktorá panuje vo Fínsku, kde sú na tom z pohľadu epidémie koronavírusu dobre. Dôvod vidí v tom, že v severskej krajine „celá vláda drží dokopy a nepodráža žiaden partner druhého partnera. Bohužiaľ, my máme Richarda. A keď prídete s nejakým opatrením a on potrebuje potom prísť pred mikrofón a kritizovať opatrenia vlastnej vlády, to dodáva tej kritike obrovskú legitimitu.“  Matovič Sulíka obvinil z populizmu.

Šéf SaS sa totiž vyjadril, že reštaurácie zatvárame aj v najmenej zamorených okresoch, avšak kostoly nechávame otvorené aj v tých najviac zamorených. „V kostole sedíte šachovnicovo. Sedíte. Zákaz spevu a nezložíte rúško z huby dole. Keď idete do reštaurácie, môžete tam mať nejaké sedenie, ale dáte rúško dole,“ argumentoval premiér s tým, že existujú štúdie, ktoré ukazujú, že reštaurácie sú vo svete problémom a ohniskom nákazy. Niektoré krajiny  k ich otváraniu podľa slovenského premiéra pristupujú ako k posledným. „Ale keď chceme získavať politické body v ťažkej chvíli a nepozerať na dôsledky na životoch a zdraví ľudí, tak to povieme tak, ako to tu Richard robí mesiace. Body to samozrejme prináša, ale zabíja to ľudí,“ uviedol. Mrzí ho, že také niečo robí „vlastný človek.“

 

Richard Sulík. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Kollára sa zastal

Ústretovejší postoj Matovič zaujal voči ďalšiemu koaličnému partnerovi, predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina). Ten pred niekoľkými dňami v súvislosti s otvorením lyžiarskych stredísk v čase pandémie uviedol, že konzílium odborníkov nie je štátna autorita, ktorá rozhoduje, čo má byť zatvorené alebo otvorené a nezaujíma ho, čo povie nejaký infektológ alebo odborník.

Matovič vysvetlil, že Kollára nekritizoval podobne ako Sulíka preto, „lebo to bolo jedno jediné jeho vyjadrenie, ktoré bolo proti rozhodnutiu odborníkov, lebo ho začali ´hejtovať´ kvôli otvoreniu vlekov.“ Komentovať verejne to vraj nepotreboval.

Dlhodobo neúnosné

Podľa šéfky Za ľudí Veroniky Remišovej spôsobuje správanie a vyjadrovanie sa oboch lídrov koaličných strán do médií  napätie v spoločnosti a žiadnym spôsobom neprispieva k riešeniu pandémie COVID-19. “Dlhodobo je takáto situácia neúnosná a škodí nielen vláde, ale aj strane Za ľudí, ktorá plní sľuby, ktoré dala svojim voličom v oblasti boja proti korupcii a návratu spravodlivosti, ale neustále musí riešiť vnútorný konflikt v koalícii,” uviedla. Tak, ako za Radičovej vlády čakal na svoju chvíľu Fico, teraz podľa Remišovej na ňu čaká Pellegrini. “Bolo by veľkou chybou znovu odovzdať krajinu do ich rúk. Preto budem znova s Matovičom a Sulíkom hovoriť o tom, aby sme sa zamerali na to, čo nás spája a nie rozdeľuje,” dodala.