Domáce Politika Top

Matovičov obrat v priamom prenose. Kritizoval aj tých, ktorých sa zastával

Igor Matovič a Juraj Šeliga. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Jeden a pol roka stačilo na to, aby líder opozičného hnutia OĽaNO – Igor Matovič zmenil svoj pohľad na iniciatívu Za slušné Slovensko a na tváre, ktoré ju počas veľkých protestov na jar 2018 preslávili na námestiach. Z ľudí, ktorých aktivitu po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vítal, sa razom stali oponenti, ktorých podrobil ostrej kritike. Stranu mu dokonca prekvapivo v tejto veci chytil aj jeho “úhlavný nepriateľ”, šéf Smeru-SD – Robert Fico. Rozvírené vášne pohasli až po pár dňoch a ospravedlnení zo strany iniciatívy. Niekoľko mesiacov dozadu však Matovič nedal na mladých ľudí organizujúcich prostresty v uliciach dopustiť.

 

Súčasná otvorená kritika iniciatívy Za slušné Slovensko zo strany Matoviča sa naplno rozprúdila po tom, ako sa ukázalo, že líder Obyčajných ľudí si “zarezervoval” bratislavské Námestie SNP na oslavy 30. výročia Nežnej revolúcie. Usporiadať zhromaždenie v rovnakom čase a na rovnakom mieste mala totiž záujem aj iniciatíva prevažne mladých ľudí. Matovič tak ale urobil v maximálnom predstihu, až pol roka dopredu, teda ešte 17. mája. Keď sa táto informácia dostala na verejnosť, Matovičovi odkázali, aby prestal zneužívať výročie novembra ’89 na vlastnú kampaň a námestie prenechal občianskej spoločnosti. Reakcia lídra OľaNO prišla takmer ihneď – a mala jasný politický odkaz.

Juraj Šeliga dnes vstupuje do Kiskovej strany, v minulosti bol tvárou iniciatívy Za slušné Slovensko. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Za všetkým je politika?

Matovič im ešte včera vykričal, že “Za slušné Slovensko už nie je občianska iniciatíva, ale politická organizácia strany Za ľudí Andreja Kisku a PS/Spolu.” Poukázal na to, že jedna z najznámejších tvárí iniciatívy – Juraj Šeliga – nedávno ohlásil svoj vstup do vznikajúcej strany bývalého prezidenta Andreja Kisku. Zdôraznil tiež, že ďalšia známa tvár iniciatívy – Karolína Farská – trávila posledné dni v Spojných štátoch amerických, kde sa stretla s dovolenkujúcim šéfom mimoparlametnej strany SPOLU Miroslavom Beblavým. Z ničoho nič mu začalo prekážať aj to, čo ešte donedávna neriešil. Pri svojej kritike sa totiž vrátil aj k časom protestov Za slušné Slovensko na jar 2018.

Hoci v tom čase voči iniciatíve Za slušné Slovensko z jeho úst negatívne slová nezazneli, dnes už kritizuje, že na pódiu v tom čase mali možnosť vystúpiť iba niektorí politici, ako prezident Andrej Kiska, či neskorší úspešný kandidát na primátora Bratislavy Matúš Vallo. Toho podporovalo práve SPOLU a Progresívne Slovensko. Pripomenul tiež, že Za slušné Slovensko v jesenných komunálnych voľbách podporovala neskoršieho primátora Nitry Mareka Hattasa. Ten dnes rovnako ako Šeliga vstupuje do Kiskovej strany a v minulosti bol jedným z organizátorov ich protestov. Zmenu Matovičovej rétoriky si všimol aj šéf koaličnej strany Robert Fico a s jeho aktuálnymi názormi vyjadril prekvapivý súhlas.

Ešte nedávno sedel Matovič so Šeligom za jedným stolom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Obrat o 180 stupňov

Na jar 2018, keď inciatíva organizovala na námestiach najväčšie prostresty od čias Nežnej revolúcie a volala po odstúpení z funkcií vtedajšieho premiéra Roberta Fica, ministra vnútra Roberta Kaliňáka či policajného prezidenta Tibora Gašpara, bola však Matovičova rétorika o poznanie iná ako dnes. “My ako opozícia máme obmedzené možnosti. Jediní, ktorých sa títo ľudia boja, sú pokojne demonštrujúci ľudia na uliciach,“ vyhlasoval v tom čase a vyzýval ľudí k tomu, aby sa od protestov nedali odradiť.

Začiatkom tohto leta svoje sily dokonca spojil so ženou, ktorá vraždu mladého páru prežívala intenzívnejšie, ako ľudia na uliciach – so Zlaticou Kušnírovou. Tá síce tvrdí, že do politiky sa zatiaľ nechystá, no keď Matovič ohlasoval novú kresťanskú platformu Odvážne, predstavil ju ako hlavnú podporovateľku. Neskôr tiež Matovič v jej mene pozval na obed lídrov opozičných demokratických strán – vrátane Kisku, Trubana a Beblavého. Za jeden stôl si vtedy sadol aj s Jurajom Šeligom.

To, že bol v minulosti jeho postoj voči hnutiu Za slušné Slovensko iný, priznal aj on sám. Poukázal na to, že to bolo práve hnutie OĽANO, ktoré po smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej trikrát prenechalo Námestie SNP iniciatíve Za slušné Slovensko na organizáciu najväčších protestov. „Bohužiaľ, neskôr sa ukázalo, že táto iniciatíva robí skrytú kampaň vyslovene pre kandidátov Progresívneho Slovenska a strane Andreja Kisku. Pretože len títo ľudia mohli vystupovať na pódiu pri protestoch Za slušné Slovensko. Preto sa dnes netvárme, že táto organizácia nie je dnes politickou organizáciou a predĺženou rukou týchto strán,” povedal Matovič.

Líder Progresívneho Slovenska Michal Truban. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zbohom zbraniam

Líder Progresívneho Slovenska však Matovičove vyjadrenia označil za konšpirácie. Útok pripisuje tomu, že koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU rastie a zmena na politickej scéne sa blíži. “Chcem odkázať pánovi Ficovi, ako aj pánovi Matovičovi, že sa ich nebojíme. Čím viac budú útočiť, čím viac budú konšpirovať, tým väčšiu snahu budeme mať, aby prišla naozaj zmena,” uviedol Truban.

Iniciatíva Za slušné Slovensko zasa uviedla, že ich podstatou sú „občianske a demokratické princípy, nie stranícke boje, tie prenechávame politikom.” Zdôraznili, že sú a vždy boli občianskou platformou. “Nie mládežnícka, a už vôbec nie stranícka organizácia,” dodali.

Do konfrontácie sa nechcelo ani Kiskovi. Ten iba odkázal, že „ak politici nemajú čo ponúknuť občanom, snažia sa zaujať útokmi na iných.“ Podľa neho sa v poslednom čase „s takými politikmi roztrhlo vrece a niektorí neskúsenejší im skočili na ich hru.“

Po opadnutí prvotných vášní nakoniec iniciatíva vyhlásila, že k slušnosti patrí aj vedieť si priznať chybu. “My sme nedávno chybu spravili,” povedali a narážali pritom na ich nedorozumenie s Matovičom. Ich pochybenie vraj politici hneď využili. Zbrane nateraz teda zložil aj Igor Matovič, ktorý takýto krok z ich strany “berie”. Otázne je, dokedy.

 

 

 

Galéria
Igor Matovič a Juraj Šeliga. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ešte nedávno sedel Matovič so Šeligom za jedným stolom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Igor matovič počas leta pre opozíciu inicioval spoločný obed, dnes potenciálnych partnerov kritizuje. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Protesty boli prvýkrát bez Šeligu, ktorý odišiel do Kiskovej strany Za ľudí. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Na snímke sprava Veronika Bruncková, Juraj Šeliga a vľavo Karolína Farská – Zdroj: TASR – Pavol Zachar
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Juraj Šeliga. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next