Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Slovensko má permanentný krízový štáb. Matovič viac zatiaľ nechcel povedať

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Čakajú ich prvé dôležité rozhodnutia. Reč je o novej vláde, ktorá prebrala moc po kabinete Petra Pellegriniho a s ňou aj boj so šíriacim sa koronavírusom. Matovič po víkendovom náraste nových prípadov oznámil nové opatrenia, ktorými chce zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu. Dnes okrem Ústredného krízového štábu SR zasadajú aj krízové štáby na ministerstvách, či vláda, ktorá rozhodne o odporúčaniach k jednotlivým štábom. Matovičovu vládu tak čaká prvé vážne rozhodnutie pri riešení problému, ktorý aktuálne trápi Slovensko.

 

Premiér Igor Matovič počas krátkej prestávky Ústredného krízového štábu prišiel novinárov a verejnosť informovať o niektorých novinkách, ktoré štáb schválil. Zriadili permanentný krízový štáb, pričom jej členmi budú Peter Škodný, Peter Visolajský, Vladimír Krčméry a Róbert Mistrík. Podľa slov premiéra Matoviča ide o kapacity v odboroch. Krízový štáb už rokuje niekoľko hodín, od 11:30. Bližšie informácie o tom, aké opatrenia chce krízový štáb prijať, však Matovič nechcel povedať. Premiér ale priblížil, že chcú zaviesť lepšiu informovanosť ľudí o potvrdených prípadoch nákazy, pričom by obyvatelia Slovenska mali byť informovaní ráno o sumáre z predošlého dňa. Krízový štáb do 16:45 prerokoval asi 60 návrhov a riešení, pričom po prestávke ich zosumarizujú a budú o nich hlasovať. Potom o nich bude rokovať vláda. „Neviem, kedy skončíme,“ povedal premiér Matovič.

Umelé tlmenie testovania za Pellegriniho vlády?

V súčasnosti máme na Slovensku potvrdených 186 prípadov nákazy vírusom Covid-19. Za dnešný deň bolo testovaných zatiaľ 29 pacientov, z toho jeden bol pozitívny. Potvrdil to hlavný hygienik Ján Mikas. K víkendovému číslu, ktoré dosiahlo celkovo 185 pozitívnych pacientov od začiatku testovania u nás, pribudol teda ďalší pacient. Cez víkend sme boli svedkami najväčšieho nárastu za 24 hodín – konkrétne v sobotu, po prevzatí moci v krajine nový premiér informoval, že pribudlo 41 nových prípadov. Drvivá väčšina bola potvrdená v Bratislave. Matovič vtedy uviedol, že má podozrenie, že bývalá vláda Petra Pellegriniho netestovala dostatočne. Dôvodom umelého tlmenia testovania na koronavírus malo podľa premiéra byť to, aby bolo čo najmenej pozitívnych nálezov. Petra Pellegriniho kritizuje za to, že Slovensko v čase pandemickej krízy prebral s mizivou rezervou len 3000 súprav na testovanie ľudí, ako aj s nedostatkom respirátorov FFP3 pre zdravotníkov. Hovorí o časovanej bombe, ktorú im bývalá vláda nechala. Expremiér Pellegrini však kritiku odmieta a tvrdí, že sa testovalo toľko, koľko bolo potrebné. „Nemali by klamať v tom, že Slovensko naschvál znižovalo čísla,“ dodal v TA3. Vtedy avizoval prijatie nových opatrení po zasadnutí dnešnej vlády. Následne v nedeľu pribudlo “iba” 7 nových prípadov. Po víkende tak bolo na Slovensku celkovo potvrdených 185 prípadov.

Dnes dopoludnia zasadli na ministerstvách krízové štáby, o 11:00 zasadol aj Ústredný krízový štáb SR. O 14:00 mala zasadnúť vláda, ale rokovanie krízového štábu sa predĺžilo. Tá má na pláne viacero bodov. Témou číslo 1 je naďalej boj proti koronavírusu a aktuálna situácia. Na základe odporúčaní štábu má vláda prijať ďalšie opatrenia, ktoré  by mali pomôcť spomaliť šírenie infekcie. V nedeľných (22. 3.) televíznych diskusiách Matovič naznačil, že by mohlo ísť napríklad o centrálne určené časy, v ktorých budú môcť prednostne nakupovať seniori. Pripustil takisto aj udelenie výnimky pre prevádzky so záhradníckymi potrebami. Naopak, v rámci sprísnenie reštriktívnych opatrení hovoril o možnosti zaviesť všeobecnú povinnosť nosiť ochranné rúško či alternatívu zakrytia úst a nosa pri pohybe v exteriéri.

Problémy ružinovskej nemocnice

Viaceré oddelenia Bratislavskej nemocnice v Ružinove majú v súčasnosti problémy so zdravotným personálom, niektoré sú dokonca aj uzavreté. Dôvodom je nezodpovedné konanie viacerých lekárov (úrazová klinika, gynekológia), ktorí zatajili cestovateľskú anamnézu a ignorovali povinný pobyt v karanténe. Ich testy na koronavírus vyšli pozitívne a tak musela nemocnica konať. Množstvo lekárov, zdravotných sestier a iného zdravotného personálu sa tak ocitlo v nútenej karanténe. Našťastie, testovanie lekárov z gynekologicko-pôrodníckej kliniky vyšlo negatívne, karanténa tak nie je naďalej potrebná a činnosť oddelenia pokračuje ďalej. Pozitívne testovaní boli aj dvaja pacienti z Národného onkologického ústavu, v karanténe je 6 zamestnancov nemocnice. Okrem toho na pľúcnom oddelení sa nachádzal muž s pozitívnou cestovateľskou anamnézou (Miami – pozn. redakcie), ktorý mal dýchacie ťažkosti. Na oddelenie sa mal dostať po známosti cez riaditeľku nemocnice. Zatajil skutočnosť, že cestoval a môže byť potenciálnym nakazeným. Jeho testy na koronavírus vyšli pozitívne, nemocnicu museli dezinfikovať, muža umiestnili do karantény a spolu s ním aj zhruba 20 zamestnancov nemocnice. Negatívne testy majú byť podľa Mikasa aj u lekárov z týchto oddelení. S obdobnými problémami bojujú aj iné nemocnice na Slovensku.

*Správu budeme aktualizovať po zasadnutí krízového štábu a rokovaní vlády

Mohlo by vás zaujímať