Zahraničné

Medvedev nariadil odvetu za sankcie voči leteckým spoločnostiam

MOSKVA – Ruský premiér Dmitrij Medvedev nariadil ministerstvu dopravy, aby zvážilo prijatie odvetných reštriktívnych opatrení proti Ukrajine, ktorá koncom minulého týždňa zakázala lety ruských lietadiel na Ukrajinu.

Ukrajina predtým informovala ruské letecké spoločnosti, že s účinnosťou od 25. októbra im v súlade s rozhodnutím Rady národnej bezpečnosti a obrany a výnosom prezidenta Petra Porošenka zakazuje lety na Ukrajinu.

Ruské letecké spoločnosti sa ocitli na zozname fyzických a právnických subjektov, na ktoré ukrajinské vedenie uvalilo sankcie v súvislosti s politikou Ruska voči Ukrajine. V súlade s prezidentským výnosom ruské letecké spoločnosti majú čiastočne alebo úplne zakázané lety, prepravu aj tranzit na území Ukrajiny, spresnila agentúra TASS.

Na zozname sankcionovaných je okrem iných aj najväčšia ruská letecká spoločnosť Aeroflot a jej tri dcérske spoločnosti. Ocitol sa na ňom aj špeciálny letový útvar Rossija, ktorý má na starosti prepravu vedenia krajiny.

Kyjev okrem toho zakázal aj tranzit ruských leteckých spoločností s nákladom pre potreby armády, ako aj využívanie počítačových programov ruskej výroby na Ukrajine.

Ruský minister dopravy Maxim Sokolov okamžite reagoval vyhlásením, že Rusko bude nútené prijať odvetné opatrenia, ak Ukrajina uzavrie svoj vzdušný priestor pre ruské letecké spoločnosti.

Hovorkyňa ruského premiéra Nataľja Timakovová dnes v Moskve uviedla, že Medvedev dnes poveril ministerstvo dopravy, aby zvážilo zavedenie odvetných reštriktívnych opatrení voči ukrajinským leteckým spoločnostiam.