Zahraničné Politika Top

Klamár, od ktorého je Merkelová inteligentnejšia. Trumpova neter zasadila strýkovi úder

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Iný uhoľ pohľadu. Neter amerického prezidenta Donalda Trumpa Mary Trumpová v knihe, ktorá sa na trhu objavila iba pár mesiacov pred prezidentskými voľbami, priblížila svoju skúsenosť so súčasným šéfom Bieleho domu. Svojho strýka vo zväzku vôbec nešetrí. Viac toho prezradila v rozhovore s agentúrou DPA. Vrátane toho, koho bude v novembri voliť. 

 

Vo svojej knihe nazvanej “Príliš veľa a nikdy dosť – ako moja rodina vytvorila najnebezpečnejšieho muža sveta” sa Mary Trumpová ostro ohradila voči praktikám svojho strýka a varuje pred “koncom americkej demokracie” v prípade, že bude znovuzvolený do úradu prezidenta. Pre agentúru DPA tiež uviedla, že bude hlasovať za Trumpovho demokratického vyzývateľa Joea Bidena. “Som liberálna demokratka.”

Už to však nie je otázka príslušnosti k strane, ale otázka toho, čo je správne a čo je zlé. Jedným z cieľov jej knihy je poskytnúť Američanom informácie, ktoré nemali vo voľbách v roku 2016. „Bez ohľadu na to, ako budú ľudia v novembri voliť, už nemôžu povedať: Ó, viete, to som netušil, netušil som, že toto urobil.”

Strýka označila za klamára

Mary Trumpová v knihe priniesla mnoho detailov zo života amerického prezidenta pred vstupom do politiky. Tvrdí napríklad, že ako stavebný podnikateľ v New Yorku sa Donald Trump vydával za človeka so švédskymi koreňmi, i keď jeho rodina bola z matkinej strany nemecká a z otcovej škótska. Trump sa vraj obával, aby neurazil židovských obchodných partnerov v New Yorku. “V našej rodine nemáme vôbec nič švédskeho. Nie som si istá, prečo zatajil škótsky pôvod,” povedala Mary Trumpová. “My sme sa na tom bavili, pretože to bolo také smiešne,” doplnila.

Mary Trumpová zároveň označila svojho strýka za patologického klamára. “Klamal každý deň svojho života.” Okrem toho ho tiež obvinila z toho, že je rasista.

V tejto súvislosti skritizovala aj mnohé americké médiá, ktoré podľa jej názoru strýkove lži dlhú dobu nepomenovali a nekategorizovali jeho výroky ako rasistické. “Nie, sú rasistické. On je rasista. To treba jasne a dôrazne povedať,” uviedla Mary Trumpová.

 

Mary Trumpová sa nevyhla ani porovnávaniu svojho strýka z inými lídrami. Zdroj: TASR / AP

Žiadne negatívne reči

Psychologička prezentovala tiež svoj pohľad na Trumpove správanie počas koronakrízy v súvislosti s rodinnou históriou. V dome jej dedka – Trumpovho otca – panoval vraj zákaz hovoriť o negatívnych veciach. Mladý Donald si túto lekciu osvojil. Zo slov Trumpovej netere vyplýva, že podľa amerického prezidenta človek nehovorí o ničom negatívnom. Človek o ničom takom nevie. Ignoruje to a ide od toho preč. Očividne sa to nestalo. Oprava kurzu by bola priznaním chyby. “A toho nie je schopný, pretože v našej rodine sa na to pozeralo ako na smrteľnú slabosť, keď sa niekto ospravedlnil alebo sa priznal, že sa pomýlil,” uviedla.

Mary Trumpová je dcérou najstaršieho brata Donalda Trumpa, Freda. Ten zomrel ešte v roku 1981. Jej kniha, o ktorú je výrazný záujem, vyšla v USA uprostred minulého mesiaca. Trumpovmu mladšiemu bratovi Robertovi sa totiž nepodarilo na poslednú chvíľu presadiť zákaz jej vydania.

Porovnanie s Merkelovou

Mary Trumpová sa nevyhla ani porovnávaniu šéfa Bieleho domu s inými svetovými politikmi. Nemeckú spolkovú kancelárku Angelu Merkelovú považuje v porovananí so svojím strýkom napríklad za inteligentnejšiu. “Tá žena ho môže intelektuálne hravo prerásť,” povedala Mary Trumpová. “Myslím, že to nenávidí. Dovádza ho to do šialenstva,” dodala.

Promovaná psychologička si myslí, že Trumpov problematický vzťah s Nemeckom vyplýva čiastočne aj z toho, že Merkelová je silná žena. “A Donald si nevie so silnými ženami rady.”

Americké prezidentské voľby sú naplánované  na 3. novembra 2020. Vyzývateľom súčasného šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa je demokratický kandidát Joe Biden.

Mohlo by vás zaujímať