Politika Zahraničné

Merkelová príde do Poľska na 80. výročie vypuknutia druhej svetovej vojny

Angela Merkelová - Zdroj: SITA/AP Photo/Michael Sohn

VARŠAVA – Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa 1. septembra zúčastní v Poľsku na spomienkovom podujatí pri príležitosti 80. výročia vypuknutia druhej svetovej vojny. Vyhlásil to v stredu pre stanicu Polsat TV hovorca poľského prezidenta Blazej Spychalski, ktorého cituje tlačová agentúra TASS.

“Pani kancelárka povedala, že príde,” uviedol hovorca, pričom zdôraznil, že potvrdenia o účasti dostala Varšava z rozličných krajín vrátane členských štátov Východného partnerstva (Azerbajdžanu, Arménska, Bieloruska, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny).

“Pre nás je dôležité, aby sa na podujatí zúčastnilo čo najviac predstaviteľov z iných krajín, najmä našich úzkych spojencov EÚ a NATO,” uviedol Spychalski. Na otázku, prečo Poľsko nepozvalo ruských činiteľov, hovorca pripomenul, že Rusko nie je členom zmienených medzinárodných organizácií.

V súvislosti s detailmi účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa na spomienkovom podujatí hovorca vyhlásil, že ich poskytne americká strana. Tlačová kancelária poľského prezidenta predtým oznámila, že pozvánky boli rozoslané iba členským krajinám a rozhodnutie o tom, kto by mal byť pozvaný, je založené skôr na súčasných vzťahoch než na historických skutočnostiach.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa k postoju Varšavy vyjadril, že “akékoľvek spomienkové podujatia v akejkoľvek krajine venované výročiam veľkej vlasteneckej vojny alebo druhej svetovej vojny nemôžu byť považované za úplné bez účasti Ruska”, pretože úloha Ruska pri porážke nacizmu sa nedá prehliadať.