Politika Zahraničné Top

Merkelovej záchvaty vydesili verejnosť. Lekár už varuje pred závažným ochorením

Merkelová bojovala počas prijatia Zelenského s triaškou. Zdroj: SITA/AP

BERLÍN – Nemecká kancelárka Angela Merkelová utrpela vo štvrtok opäť záchvat triašky. Po chvíli sa však jej stav stabilizoval a hovorca vlády Steffen Seibert uviedol, že kancelárka je v poriadku. Dodal, že je pripravená odcestovať na summit G20 v Japonsku. Podobný incident sa však odohral aj minulý týždeň počas prijatia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Doteraz lekári tvrdili, že u Merkelovej nejde o žiadne závažné ochorenie. Po včerajšku sa však situácia zmenila.

 

Na štvrtkovom menovaní novej nemeckej ministerky spravodlivosti Christiny Lambrechtovej v prítomnosti prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera dostala Angela Merkelová po pár dňoch ďalších záchvat triašky. Nepomohlo jej ani to, že si pred telom držala ruky. Ponúkli jej vodu, ale ona ju odmietla. Neskôr sa zúčastnila aj Lambrechtovej prísahy v Bundestagu.

Mereklová počas menovania novej ministerky spravodlivosti. Zdroj: YouTube

Doterajšie vysvetlenia hovorili o nedostatku vody

Merkelová dostala podobný záchvat triašky aj minulý týždeň počas slávnostného prijatia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Nemecku. Na otázku ohľadom jej zdravotného stavu kancelárka uviedla, že príčinou jej slabosti bolo priveľa kávy, nedostatok tekutín a veľké horúčavy. To pripustili aj oslovení lekári. Lenže aj v roku 2017 počas návštevy Mexika došlo k podobnej situácii. Vtedy sa hovorilo, že príčinou mohol byť riedky vzduch, pretože metropola Mexika sa nachádza vo veľkej nadmorskej výške.

Merkelová počas prijatia Zelenského. Zdroj: YouTube

Po štvrtku sa situácia zmenila

Focus.de v tejto veci opätovne oslovil všeobecného lekára a predsedu bavorského združenia rodinných lekárov Jakoba Bergera. Ako priznal, už prípad spred pár dní ho prekvapil. A to najmä preto, že mu kancelárka predtým pripadala zdravotne v poriadku.

Vtedy vylúčil, že by mohlo ísť v prípade záchvatu triašky o nejaké závažné ochorenie. “Na to bola triaška príliš krátka,” uviedol a dodal: “Hneď po štátnej hymne bola schopná pokračovať v chôdzi popri ukrajinskom prezidentovi.” 

Dnes, keď sa triaška objavila už druhýkrát v krátkom čase za sebou, už nevylučuje, že môže ísť o závažnejší zdravotný problém. “Keďže sa symptómy objavili opakovane, treba to naliehavo lekársky objasniť,” varoval Berger. “A to čo najrýchlejšie,” zdôraznil. 

Za Merkelovej problémami môže byť aj neškodná dehydratácia, ale napriek tomu je nevyhnutne potrebné vylúčiť iné vnútorné alebo neurologické príčiny.

Nemecká kancelárka sa triasla aj v Mexiku. (od 6:30 minúty). Zdroj: YouTube

Od cesty na summit G20 by ju odhováral

Pokračovať v aktivitách bez toho, aby sa nechala vyšetriť, považuje Berger za nezodpovedné. “Niekto ako Angela Merkelová, ktorá musí neustále pracovať a dodržiavať jeden termín za druhým,  môže pravdepodobne aj veľmi silno potláčať takéto symptómy, ale jej lekári musia teraz trvať na jej vyšetrení.” To patrí k povinnej lekárskej starostlivosti, vysvetlil šéf združenia rodinných lekárov. 

Hovorca vlády Steffen Seibert však včera médiám oznámil, že kancelárka je v poriadku a jej plánovaná cesta na summit G20 (vo štvrtok) sa uskutoční podľa plánu. 

A práve toto Berger kritizuje: “Keby bola mojou pacientkou, určite by som ju od cesty odhováral.” V takýchto prípadoch sa zvyčajne robí vyšetrenie magnetickou rezonanciou (MRI), aby bolo vidno štruktúry mozgu a mohli sa tak vylúčiť neurologické poruchy.

Dodal, že Merkelová by aj hneď dostala termín. Parkinsonovu chorobu Berger aj naďalej odmieta. Na to bola intenzita triašky príliš veľká. Pacienti, ktorí trpia týmto ochorením, javia jemnejší tremor (tras) a ten neodoznie tak rýchlo, ako v prípade kancelárky.  

Galéria
Angela Merkelová na návšteve Mexika v roku 2017. Zdroj: TASR/AP
Počas slávnostnej ceremónie sa Angela Merkelová triasla na celom tele. Zdroj: SITA/AP
Angela Merkelová a Volodymyr Zelenskyj na spoločnosm stretnutí. Zdroj: SITA/AP
Angela Merkelová a Volodymyr Zelenskyj na spoločnosm stretnutí. Zdroj: SITA/AP
navigate_before
navigate_next