Regióny Humenné

Mestské zariadenie pre seniorov v Humennom sa už zapĺňa nábytkom

lustračné foto. Zdroj: TASR / ​František Iván

HUMENNÉ – Mestské zariadenie pre seniorov v lokalite Dubník v Humennom sa už zapĺňa nábytkom. Suma takmer 140.000 eur, ktorú zatiaľ na vybavenie interiéru zariadenia samospráva vynaložila, však ešte nie je konečná. Ako na internetovej stránke mesta informovala Veronika Lattová z tlačového referátu mestského úradu, okrem technického dovybavenia sú nutné aj úpravy v exteriéri.

 

“Aktuálne sú kompletne zariadené izby nábytkom vrátane bytového textilu. Vybavená je už kuchyňa, na používanie sú pripravené spotrebiče, biela technika, pracovný stôl, police, stoly, taniere, poháre, príbor a ostatné príslušenstvo,” priblížila s tým, že ku kompletnému vybaveniu 22 izieb chýbajú už len televízory. Okrem nich je tiež v nasledujúcich mesiacoch potrebné zakúpiť a nainštalovať vybavenie sociálnych zariadení, práčovne, technickej miestnosti a tiež zariadiť vstupnú halu. “Taktiež sú nutné úpravy v exteriéri, oplotenie, parkovacie plochy, lavičky i výsadba okrasnej zelene,” doplnila. Samospráva zabezpečí všetky finalizačné nákupy a práce z vlastného rozpočtu.

Podľa slov vedúcej odboru správy Zariadenia pre seniorov Márie Vaľovej už mesto všetky potrebné podklady k registrácii zariadenia odovzdalo Prešovskému samosprávnemu kraju. “Po jej schválení pristúpime k podaniu žiadosti o dotáciu z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o finančný príspevok na poskytnutie sociálnej služby na klienta,” informovala s tým, že výška príspevku je viazaná na stupeň odkázanosti, pričom v úvodnom roku prevádzky zariadenia (2022) bude pre všetkých klientov poskytnutý na štvrtý stupeň, od roku 2023 už podľa skutočného stupňa odkázanosti.

Ako Lattová podotkla, mestské zariadenie s 18 dvojlôžkovými a štyrmi jednolôžkovými izbami bude určené pre klientov s minimálne štvrtým stupňom odkázanosti na sociálnu službu. Celkové náklady na výstavbu zariadenia predstavovali 1.805.709 eur, pričom 957.450 eur získala samospráva zo Štátneho fondu rozvoja bývania, zvyšok financovala z vlastných zdrojov.