Regióny Banská Bystrica Košice Prešov Žilina

Meteorológovia vydávajú výstrahy. Situáciu vo veľkej časti Slovenska komplikuje sneh, vietor aj poľadovica

Zdroj: TASR / OLiver Ondráš

BRATISLAVA – Situáciu najmä na strednom a východnom Slovensku komplikuje sneh, vietor, snehové jazyky a záveje aj poľadovica. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal viacero výstrah.

 

Výstraha prvého stupňa pred snežením platí pre Banskobystrický a Žilinský kraj do obeda. Podľa SHMÚ môže v niektorých okresoch napadnúť aj desať centimetrov nového snehu. Pre Košický a Prešovský kraj platí výstraha druhého stupňa. Napadnúť tu môže až 25 centimetrov nového snehu, čo predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, ako dopravu a pohyb osôb.

Výstraha pred vetrom platí pre niektoré okresy Košického kraja do 14.00 h. Meteorológovia očakávajú výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu a v priemere okolo 45 kilometrov za hodinu.

V Košickom kraji musia tak isto rátať s poľadovicou. Výstraha trvá až do obeda. Jej tvorba predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, akými sú doprava, pohyb osôb, či infraštruktúra.

Pre Košický a Prešovský kraj platí výstraha pred snehovými jazykmi a závejmi až do 18.00 h. Ich tvorba predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity.

Pre Košický a Prešovský kraj platí výstraha pred snehovými jazykmi a závejmi až do 18.00 h. Zdroj: SHMÚ