VIDEO Mexické veľkomesto Guadalajara zasypala dvojmetrová vrstva krúpov

GUADALAJARA – Mimoriadne krupobitie prekvapilo v nedeľu obyvateľov mexického veľkomesta Guadalajara, kde sa vytvorila miestami až dvojmetrová ľadová pokrývka. Neobvyklý meteorologický úkaz zasiahol najmenej šesť tamojších štvrtí, informovala v pondelok tlačová agentúra AFP.

 

“Nikdy som v Guadalajare nevidel takéto výjavy,” povedal Enrique Alfaro, guvernér mexického štátu Jalisco, ktorého hlavým mestom je Guadalajara. “A potom že sa pýtame, či je klimatická zmena skutočná. Toto sú dosiaľ nevídané prírodné javy. Je to neuveriteľné,” dodal.

V približne päťmiliónovej Guadalajare, ležiacej severozápadne od hlavného mesta Mexika, bolo v uplynulých dňoch letné počasie s teplotami okolo 31 stupňov Celzia. Hoci sa krupobitia v danom období vyskytujú, podobná výdatnosť nebola ešte nikdy zaznamenaná.

Zatiaľ čo medzi krúpami šantili deti, pracovníci úradu civilnej ochrany a vojaci museli zmobilizovať ťažkú techniku, aby ulice opäť sprejazdnili. Krupobitie zanechalo škody na takmer 200 obytných a podnikových budovách. Najmenej 50 vozidiel strhli prúdy, keď sa v kopcovitých častiach mesta ľadová pokrývka začala zosúvať.

V súvislosti s krupobitím neboli zaznamenané žiadne zranenia, podľa štátneho úradu civilnej ochrany však mali dve osoby “prvé príznaky podchladenia”.

Viac o téme: Guadalajara, klimatická zmena, krupobitie, krupy, Mexiko, počasie, škody na majetku

Súvisiace články