Spoločnosť Koronavírus Domáce

Mikulec ubezpečuje ombudsmanku, že jej obavy nie sú opodstatnené

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) ubezpečil verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú, že jej obavy z možného porušovania základných ľudských práv v súvislosti s povinnou štátnou karanténou v rámci opatrení na zabránenie šíreniu nového koronavírusu nie sú opodstatnené. Na stredajšej tlačovej konferencii tak reagoval na jej otvorený list.

 

Mikulec si podľa svojich slov uvedomuje, že štátna karanténa nie je príjemným zážitkom. Zdôrazňuje však, že ide o mimoriadne účinné opatrenie. Argumentuje, že v karanténnych centrách sa darí zachytávať množstvo pozitívnych prípadov na nový koronavírus. “Predstavte si, že by sme tých ľudí nezachytili práve vďaka karanténe, Slovensko by zrejme nebolo na prvom mieste v rebríčku najnižšieho počtu nakazených a úmrtí,” poznamenal. Situáciu v centrách podľa Mikulca neustále sledujú a v rámci možností sa snažia naplniť všetky potreby i želania repatriantov.

Minister podotkol, že Patakyovej list z 27. apríla bol adresovaný hlavnému hygienikovi SR, na vedomie ho dostali vláda, ústredný krízový štáb a permanentný krízový štáb. Verejnej ochrankyni práv navrhol osobné stretnutie.

Prvý zástupca riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru Robert Gucký doplnil, že ľudia môžu informácie čerpať z webových stránok Ministerstva vnútra (MV) SR, Úradu verejného zdravotníctva SR, výnimky z karantény publikuje aj stránka polície. S otázkami sa môžu záujemcovia obrátiť aj priamo na MV SR.