Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

MIMORIADNE Ďalší nechutný ÚTOK na Slovákov! Šíri sa ako MOR: Na TOTO si dávajte POZOR

podvodné správy
Dajte si pozor na podvodné typy správ. ZDROJ: Pexels (ilustračné foto)

SLOVENSKO – Facebook používa väčšina z nás, preto by ste mali vedieť o podvodoch, ktoré sa touto sociálnou sieťou šíria. Stačí malý kúsok nepozornosti a aj vy sa môžete stať obeťou podvodníkov, ktorí to neustále skúšajú novými trikmi.

 

Portál Vo svete IT upozornil na aktuálny podvod, ktorému naletelo už množstvo ľudí. Nabáda totiž k tomu, aby ste zistili, kto si prehliadal váš profil. Ide o informáciu, ktorá zaujíma mnohých používateľov, čisto zo zvedavosti. Takéto niečo ale Facebook v skutočnosti nepovoľuje a nie je možné nájsť spôsob, ako to zistiť.

Ako tento podvod funguje?

Na Facebooku sa vám môže objaviť príspevok od priateľa, ktorý zdieľa odkaz na stránku, kde môžete zistiť, kto si váš profil prezeral. Možno sa vám to bude znať dôveryhodné, a tak kliknete. Objaví sa pred vami jednoduchý formulár, ktorý bude vyzerať, ako by ste sa prihlasovali do svojho účtu. Keď však zadáte svoj e-mail alebo telefónne číslo a heslo, svoje prihlasovacie údaje odovzdáte podvodníkovi.

facebook
Ilustračná foto. ZDROJ: Pexels

Následne by sa vám malo objaviť, že ak chcete vidieť výsledok, musíte príspevok zdieľať. To uvidia vaši priatelia a podvodníci takto jednoducho šíria podvod ďalej. Takmer vždy sa nájde niekto, kto na odkaz klikne a nevšimne si, že ide o podozrivý link, ktorý s Facebookom nemá nič spoločné.

Keď už niekto získa vaše prihlasovacie údaje, ľahko ich môže zneužiť a vy tak môžete prísť o celý svoj účet. Ak v ňom máte uložené aj iné citlivé údaje či fotografie, ľahko môžu byť tiež zneužité. Preto si dávajte pozor, na čo klikáte a upozornite radšej aj svojich známych.

A keď ste na takýto odkaz náhodou klikli, čo najskôr si zmeňte heslo, kým sa k vášmu účtu nedostanú podvodníci.