Politika Domáce

Ministerstvo obrany navrhne obstarať 3D radary z Izraela, Veľkej Británie alebo Francúzska

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ministerstvo obrany (MO) SR odporučí Bezpečnostnej rade SR a vláde SR, aby uzatvorila medzivládnu dohodu na obstaranie 17 kusov mobilných 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu s Izraelom, Veľkou Britániou alebo Francúzskom. Návrh predložilo v utorok do medzirezortného pripomienkového konania. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

 

Obstarané radary nahradia 24 pôvodných radarov, ktoré už dávnejšie prekročili hranicu svojho technického života a niektoré boli dokonca už vyradené z prevádzky, priblížila hovorkyňa.

Cenovo najvýhodnejšia ponuka je podľa MO SR vo výške 148,2 milióna eur. Predpokladaná hodnota zákazky bola 155,09 milióna eur. Dodanie obstaranej techniky sa v rámci ponúk jednotlivých vlád pohybuje v rozmedzí rokov 2022 až 2026. Záverečné rozhodnutie o víťazovi súťaže prijme vláda SR v januári 2021.

Predložené ponuky vyhodnocoval projektový tím zložený zo 41 odborníkov z rezortu. “Najviac, 35 percent hodnotenia mohli ponuky získať za technickú spôsobilosť, pričom tá bola hodnotená pre každý typ 3D rádiolokátora samostatne. Za cenovú ponuku bolo možné získať desať percent, za ponuku v rámci logistiky a nákladov na životný cyklus techniky 25 percent, zhodne po päť percent hodnotenia tvorili dodávky a výcvik,” vysvetlila Kovaľ Kakaščíková. Dodala, že dôležitou súčasťou hodnotenia bolo zapojenie slovenského obranného priemyslu, ktoré predstavovalo 20 percent.

„Oproti tendru minulého vedenia sme kritériá hodnotenia nastavili tak, aby sme v praxi zabezpečili to, o čom sa doteraz iba hovorilo – efektivitu vynaloženia finančných prostriedkov, transparentnosť a v neposlednom rade podporu domáceho obranného priemyslu. Nikdy som totiž nespochybňoval kapacity a kvalitu ponúk, ale spôsob, akým boli posudzované a vyberané,“ skonštatoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

V rámci konzultácií s jednotlivými krajinami prijal rezort celkovo 128 doplňujúcich otázok, pričom odpovede na všetky z nich zaslal všetkým zúčastneným krajinám v rovnakom čase. “V minulosti boli odpovede zaslané iba krajine, ktorá otázku ministerstvu adresovala, čo spôsobilo nejednotný prístup k rôznym súťažiacim,” dodala hovorkyňa.

S obstarávaním radarov začalo ešte predošlé vedenie rezortu. Súčasný minister obrany sa rozhodol upraviť súťaž pre otázky týkajúce sa transparentnosti procesu.