Ostatné Domáce

Ministerstvo vnútra hľadá možnosti, aby mohli občianske hliadky pokračovať

BRATISLAVA – Ministerstvo vnútra hľadá možnosti a riešenia, aby projekt Občianskych hliadok v marginalizovaných rómskych komunitách mohol pokračovať i naďalej, trvá totiž do konca októbra. Ako ďalej pre uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra, v projekte je dobré pokračovať, pretože sa rómske hliadky v lokalitách, kde žije rómska komunita, osvedčili. “V súčasnosti aktívne hľadáme možnosti riešenia, aby projekt Občianskych hliadok v prostredí marginalizovaných rómskych komunít mohol v ďalšom programovom období napredovať a rozširovať svoje pôsobenie,” vysvetlila.

Členovia občianskych hliadok spolu s koordinátorom dohliadajú napríklad na dodržiavanie nočného pokoja od 22:00 do 6:00 v celej obci v prípade, ak to všeobecne záväzné nariadenie neurčuje inak. Takisto monitorujú vznik konfliktov a predchádzajú im, pričom sú nápomocné štátnej i obecnej polícii. Úlohou hliadok je tiež ochrana súkromného a verejného majetku, detí a mládeže pred negatívnymi javmi, ako je napríklad pitie alkoholu či užívanie iných návykových látok, ale aj poskytovanie základných informácií v oblasti ochrany zdravia a hygieny. Dohliadajú tiež na ochranu životného prostredia a plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky. Na vytvorenie občianskych hliadok rezort práce vyčlenil 4,7 milióna eur, úrad rómskeho splnomocnenca Petra Polláka vyčlenil ďalších 6,5 milióna eur z Lokálnych stratégií komplexného prístupu.

Rómska iniciatíva Slovenska (RIS) na čele s jej predsedom Václavom Kappelom minulý týždeň vyzvala ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby posilnil hliadky v osadách, kde Rómovia políciu nerešpektujú. Uviedol to predseda iniciatívy. RIS neverí tvrdeniu, že polícia príde do osady a začne Rómov biť “hlava-nehlava” len tak bez príčiny. “Vyjadrenia neprispôsobivých Rómov, že polícia ich napadla bezdôvodne, treba považovať za účelovo klamlivé len na svoju obhajobu,” upozornil Kappel. Poukázal pritom na útok Rómov na policajtov v nedeľu 2. augusta v osade Zabijanec v Rudňanoch i na policajný zásah v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou z júna 2013. Ako pokračoval, “je samozrejmosťou, že ak je napadnutý policajt, je jeho povinnosťou útočníka spacifikovať, a to platí pre všetkých bez rozdielu farby pleti či náboženskej príslušnosti”.

Polícia jednotlivé bezpečnostné hrozby v problémových lokalitách vyhodnocuje a prijíma opatrenia, uviedol pre agentúru SITA riaditeľ tlačového odboru ministerstva vnútra Ivan Netík. Do niektorých osád sú počas výkonu služby presmerovávané napríklad pohotovostné motorizované jednotky (PMJ). “Polícia má rešpekt v osadách a bude zasahovať voči tým, ktorí zákon porušujú, a to bez ohľadu na to, či ide o sociálne vylúčenú komunitu,” vysvetlil.