Domáce Politika Kauzy Top

Človek, ktorý pomáhal Čaputovej či Vallovi s kampaňou, je údajne zapletený do plánovanej vraždy premiéra Čiernej Hory

Zuzana Čaputová tesne po zvolení za prezidentku. FOTO: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Deník N, česká odnož slovenského Denníka N, priniesol informáciu o podiele politického manažéra Arona Shaviva na pokuse o prevrat a vraždu premiéra Čiernej Hory Mila Djukanoviča. Aron Shaviv je zaujímavý aj z pohľadu Slovenska. Doteraz sa tieto informácie objavovali len na konšpiračných weboch. Prostredníctvom svojej firmy na Slovensku Shaviv zabezpečoval kampaň viacerým politikom. Podľa deníka so svojím slovenským spolupracovníkom Michalom Repom radil a pomáhal viacerým politikom a podieľal sa na viacerých kampaniach. V roku 2016 to bola napríklad kampaň Skoku, neskôr primátorské voľby Matúša Valla či prezidentskú kampaň Zuzany Čaputovej. Podľa izraelských Times of Israel sú Shaviv a Repa zároveň strojcami presídlenia kresťanských utečencov z Iraku na Slovensko v roku 2015.

 

Podľa českého Deníku N je Aron Shaviv jeden z najšikovnejších politických konzultantov na svete. V roku 2016 dokonca bola jeho kampaň v prospech Benjamína Netanjahua vyhodnotená ako najlepšia na svete.

V tom istom čase mal ale podľa  českého Deníku N putovať jeden a pol milióna eur od ruskej firmy, sídliacej v Čechách, na cyperský účet firmy Derker Arona Shaviva. Tú vlastnil spolu s bývalým agentom CIA, Josephom Assadom. Podľa Times of Israel Assad hral svoju úlohu aj  pri sprostredkovaní presídlenia irackých utečencov. Bol to totiž práve on, kto sa obrátil na Shaviva, aby v tomto prípade využil svoje politické konexie.

Peniaze z účtu ale putovali ďalej. Časť z nich išla na účty ľudí, ktorí chceli zabrániť vstupu Čiernej Hory do NATO a mali si údajne aj najať vraha na premiéra Mila Djukanoviča. Čiernohorské úrady tak vyšetrujú Assada aj Shaviva pre terorizmus. Plán mal totiž byť taký, že v deň volieb malo dôjsť v budove čiernohorského parlamentu k vražde premiéra. Ako píše Deník N , Assadova skupina mala organizovať plán úniku pre pučistov, napríklad aj s použitím rušičiek mobilného signálu.

Firma Derker ale nezabezpečovala len tieto operácie. Spolupodieľala sa na kampani vo voľbách. Ďalšia časť peňazí totiž smerovala bulharským a slovenským firmám za produkciu reklám, prieskum trhu a podobne. 155-tisíc dolárov firma zaplatila za reklamy na sociálnej sieti a 400-tisíc eur putovalo na osobný účet Shaviva.

Michal Truban z Progresívneho Slovenska dnes v rozhovore pre slovenský Denník N priznáva, že sa Michal Repa v súčasnosti spolupodieľa na kampani koalície Progresívne Slovensko a Spolu. Zároveň odmieta, že by koalícia spolupracovala priamo s Aronom Shavivom. Fakturácia ale ide na agentúru tohto podozrivého politického manažéra.

Galéria
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Truban. Zdroj: TASR
Predseda Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban a predseda SPOLU Miroslav Beblavý. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Novou slovenskou prezidentkou bude Zuzana Čaputová. FOTO: Glob.sk/Peter Korček
Novou slovenskou prezidentkou bude Zuzana Čaputová. FOTO: Glob.sk/Peter Korček
Matúš Vallo. Zdroj: Zoznam.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next