Politika Domáce Parlamentné voľby

Most-Híd chce posilniť dlhodobú zdravotnú starostlivosť či štipendijný program

Zdroj: SITA

BRATISLAVA – Rozšírenie štipendijného programu pre študentov v zdravotníctve, poriadok v poplatkoch či zlepšenie dlhodobej starostlivosti sú priority, ktoré sú pre koaličný Most-Híd zásadné pri zlepšení fungovania slovenského zdravotníctva. Podľa predsedu poslaneckého klubu strany Tibora Bastrnáka je dôležité začať aj reformu nemocníc, tzv. stratifikáciu.

 

Základom podľa Bastrnáka je, aby sa vychovalo viac zdravotníckeho personálu, ktorého je na Slovensku nedostatok. “Keby sme sa dostali do vlády, prvá vec bude, že spolu so županmi a ministerstvom školstva budeme rokovať a budeme sa rozprávať, ako nastaviť systém optimálne, aby bolo na Slovensku dosť zdravotných sestier a lekárov,” povedal na štvrtkovom tlačovom brífingu.

V súčasnosti podľa poslanca funguje štipendijný program na stredných školách patriacich pod ministerstvo zdravotníctva. Podľa Mosta-Híd by sa mal rozšíriť aj na ďalšie stredné školy a vysoké školy pre študentov medicíny. “Treba vymyslieť taký štipendijný program, ktorý by bol naviazaný na to, že tí študenti, ktorí ho využívajú, aby sa potom zaviazali, že niekoľko rokov, povedzme päť až desať rokov, budú pracovať na Slovensku,” priblížil.

Keďže obyvateľstvo na Slovensku starne, je podľa Bastrnáka potrebné posilniť aj následnú, respektíve dlhodobú starostlivosť, čiže zabezpečiť dostatok lôžok pre takýto typ starostlivosti.

Podľa strany je tiež potrebné reformovať tzv. prvý kontakt, čiže fungovanie obvodných lekárov a pediatrov a ich postavenie.

V oblasti nemocničnej liečby Most-Híd podporoval zavedenie stratifikácie. Bastrnák si myslí, že stratifikácia bola nastavená dobre, aj keď potrebovala doladiť v niektorých oblastiach, napríklad dojazdové časy do nemocníc, ktoré sa mu zdajú krátke.

Pacient musí podľa strany vedieť, na čo má nárok a kedy to dostane. Chceli by preto tiež posilniť postavenie zdravotných poisťovní. S tým súvisí aj poriadok v poplatkoch, teda ich rozsah a výška. Podľa Mosta-Híd je potrebné lepšie stanoviť, za čo sa má doplácať a koľko to bude stáť.