Politika Koronavírus Domáce

Samosprávy zatiaľ nemajú podľa strany Most-Híd všetky potrebné informácie o celoplošnom testovaní

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

BRATISLAVA – Samosprávy zatiaľ nedisponujú všetkými potrebnými informáciami o víkendovom celoplošnom testovaní na COVID-19. Tvrdia to podpredsedovia mimoparlamentnej strany Most-Híd Attila Agócs, Michal Goriščák, Karol Pataky a Marián Tóth. “Podklady a materiály potrebujeme najneskôr 48 hodín pred začatím testovania,” uviedli v stanovisku s tým, že inak nie je možné zabezpečiť plynulosť a bezpečnosť. Zároveň vyzvali občanov, aby sa na testovaní zúčastnili. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Klára Magdeme.

 

Podľa podpredsedov Mosta je nevyhnutné čo najskôr vyjasniť všetko okolo testovania, zabezpečenia ochranných pomôcok a priestorov. “Kto a ako zabezpečí dezinfekciu priestorov a pre personál, kto zabezpečí potrebné materiály a odovzdá know-how miestnym, aby sa testovanie uskutočnilo bez problémov. O finančnej pomoci zo strany vlády pre samosprávy na pokrytie výdavkov spojených s hygienickými opatreniami ani nehovoriac,” načrtli.

Ako doplnili, s celoplošným testovaním vznikajú samosprávam ďalšie výdavky na materiálové zabezpečenie, pričom im neboli uhradené výdavky ani z prvej vlny.

Aj pri špičkovej organizácii bude testovanie pre občanov náročné, myslia si podpredsedovia strany. Poukázali pritom na skúsenosti z minulého víkendu, podľa ktorých môžu ľudia stáť v rade na test aj niekoľko hodín. Nepomôže podľa nich ani to, že ústredný krízový štáb zrušil piatkové testovacie dni. Poukázali tiež na záťaž zdravotníckeho a administratívneho personálu.

Ľudí vyzvali na trpezlivosť a zodpovednosť. “Aj keď stále nevieme presne, aký bude prínos plošného testovania v boji proti koronavírusu, prosíme občanov, aby sa v čo najväčšom počte zúčastnili na testovaní,” dodali.

Celoplošné testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19 sa bude realizovať v sobotu a nedeľu (31. 10. – 1. 10.).