Domáce Politika Top

Most-Híd má interný prieskum. Odchod Bugára by im poškodil

BRATISLAVA – Koaličný Most-Híd čaká náročný deň. Strana Bélu Bugára sa dnes bude rozprávať o tom, čo ďalej. Po úplnom fiasku vo voľbách do európskeho parlamentu budú najvyšší predstavitelia bilancovať. Hovoriť sa má aj o možnej spolupráci s inými stranami, napríklad s SMK. Napriek špekuláciám v médiách sa výmena samotného šéfa Mostu-Híd podľa informácii Glob.sk nechystá. 

 

Strana Most-Híd utrpela v minulotýžňových eurovoľbách porážku. So ziskom 2,59 percent voličských hlasov ostali bugárovci pod čiarou a v europarlamente nebudú mať tentokrát žiadne zastúpenie. V kuloároch sa okamžite začalo špekulovať o tom, že v strane by malo dôjsť k zmene a prehra by mala stáť kreslo šéfa Bélu Bugára.

Pravdou je, že predstavitelia strany sa dnes zídu, aby situáciu a dlhodobé padanie preferencií riešili. Budú tak jedni z prvých porazených, ktorí sa problémami budú oficiálne na straníckej pôde zaoberať za zatvorenými dverami. Ak však niekto očakáva, že výsledkom rokovania predsedníctva bude výmena predsedu a zakladateľa strany Bélu Bugára, mýli sa. Podpredseda parlamentu má podľa informácií Glob.sk svoje miesto v strane viac menej isté. Jeho odstúpenie nateraz nikto neočakáva a zrejme ani nebude žiadať.

Nepriamo to potvrdila aj hovorkyňa Klára Debnár v stanovisku strany. “Na programe zasadnutia máme viacero bodov, medzi nimi aj vyhodnotenie európskych volieb, aj prediskutovanie možnej spolupráce s SMK,” uviedla v tlačovej správe na margo plánovaného rokovania. O spájaní sa s inou politickou stranou začali otvorene hovoriť aj ministri za Most-Híd po rokovaní tohtotýždňovej vlády. “Myslím si, že strana Most-Híd vznikla ako strana spolupráce, máme to v génoch, aby sme vedeli spolupracovať. Ale na spoluprácu potrebujeme minimálne dvoch. Uvidíme, ako to odpadne,” vyhlásil minister životného prostredia a podpredseda strany Lászlo Sólymos.

Bugára strana potrebuje

Strana si navyše dala podľa našich informácií vypracovať interný prieskum, či by to bolo pre Most-Híd vhodným riešením. Prieskum mal ukázať, že Bugár je vnímaný ako líder strany a jeho odchod z funkcie predsedu by Mostu práve naopak ešte viac poškodil. Strana by sa po tom do parlamentu už zrejme ani nedostala. Pravdou je, že Bugár je stále vnímaný ako skúsený politik a v strane rovnako silného nástupcu nateraz ani nemá. Voliči navyše inklinujú k Mostu-Híd častokrát práve kvôli Bugárovi, ktorý je akceptovateľný aj pre slovenského voliča. A to napriek tomu, že posledný rok je vnímaný v spoločnosti aj negatívne.

Vývoj preferencií strany Most-Híd od parlamentných volieb v roku 2016

Most-Híd dlhodobo lavíruje na päťpercentnej hranici zvoliteľnosti. Zdroj: Glob.sk

Niečo zmeniť musia

Most-Híd však riešenie, ako zmeniť svoj spôsob politiky a čo urobiť, aby sa zachránili, bude musieť nájsť. Ich preferencie dlhodobo padajú. Na jednej strane za to môže fakt, že emócie medzi Maďarmi a Slovákmi nie sú tak vyhrotené, ako to bolo v minulosti. Strane však veľmi ublížila aj koalícia s SNS a so Smerom.

Vo voľbách v roku 2016 získal Most-Híd 6,5%. Následne vytvorili koalíciu s SNS a Smerom a o rok v septembri sa tento krok odzrkadlil aj na preferenciách v prieskumoch verejnej mienky. Focus im v septembri 2017 nameral len 6% a v novembri 2017 im tá istá agentúra namerala len 5,6%. V januári 2018 sa stále držali na hranici zvoliteľnosti 5,7%.

Vo februári však zavraždili novinára Jána Kuciaka. Nasledovala vládna kríza, kedy množstvo občanov očakávalo, že Most vládu položí. Ten to však neurobil a množstvo svojich voličov tým sklamal.

Nastal zlom a preferencie Mosta-Híd začali definitívne klesať. Zatiaľ čo v marci 2018 mali podľa Focusu ešte pekných 5,6%, v októbri 2018 padli pod hranicu zvoliteľnosti. Median im nameral len 4,5%. Odvtedy sa držia tesne na hranici zvoliteľnosti, prípadne aj pod. V apríli 2019 im Focus nameral 4,7% a v máji 2019 im Median nameral presných 5%.

Martina Lebiš Ruttkayová, Zuzana Janíková

Galéria
Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Koaliční partneri zatiaľ návrh rozpočtu nevideli. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher
navigate_before
navigate_next