Zahraničné Top

Mósul čoskoro dobyjeme, povedal Hollande v Bagdade

BAGDAD – Francúzsky prezident Francois Hollande považuje oslobodenie severoirackého mesta Mósul spod nadvlády Daeš za otázku niekoľkých týždňov. Vyjadril sa tak dnes počas návštevy Iraku, kde Francúzsko podporuje provládne sily v boji proti tejto teroristickej organizácii.

Podľa Hollanda je Daeš v súčasnosti na ústupe, aj keď stále podniká početné útoky. V čase pokračujúceho boja irackých síl o Mósul je potrebné zvýšiť medzinárodné úsilie na ich podporu, povedal na spoločnej tlačovej konferencii s irackým premiérom Hajdarom Abádím v Bagdade.

Iracká armáda začala spoločne s kurdskými milíciami a inými spojencami ešte v októbri ofenzívu proti Daeš v uvedenom veľkomeste, ktoré je od roku 2014 hlavnou baštou džihádistov v Iraku. Pre silný odpor však provládne sily momentálne napredujú len veľmi pomaly.

Hollande v tejto súvislosti vyhlásil, že ďalším cieľom v bojoch proti Daeš bude oslobodenie severosýrskeho mesta Rakka. Dodal, že Francúzsko je odhodlané pôsobiť v medzinárodnej vojenskej koalícii proti Daeš v Iraku a Sýrii až do konca.

Francúzsko podporuje irackú armádu náletmi na pozície Daeš, ale aj poskytovaním vojenských školiteľov a poradcov či svojho delostrelectva. Hollande mal počas dnešnej návštevy na programe aj stretnutie s francúzskymi vojakmi pôsobiacimi v Iraku.