Regióny Piešťany Top

MŔTVE zvieratá zaplavujú vodnú nádrž! Vyskytlo sa VÁŽNE OCHORENIE: Máme sa čoho báť?

ZDROJ: archív zoznam.sk

RATNOVCE – Obyvatelia obce Ratnovce prežívajú tiesnivé obdobie. V ich okolí začali hromadne hynúť čajky, ktoré majú podľa potvrdených laboratórnych testov vtáčiu chrípku. Uhynuté telá operencov vyplavuje voda k brehom vodnej nádrže Sĺňava. My sme v tejto súvislosti kontaktovali Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu v Trnave.

 

Podľa ich informácií bol vírus H5N1 (vtáčia chrípka) identifikovaný Národným referenčným laboratóriom – Veterinárneho ústavu Zvolen vo vzorke uhynutej čajky smejivej dňa 19. apríla 2023. Podozrenie na ochorenie bolo nahlásené na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Trnava dňa 17. apríla 2023. Uhynuté čajky sa našli mimo obytnej zóny na brehu vodnej nádrže Sĺňava. Veterinárne opatrenia pritom ešte obdržali starostovia a primátori obcí Piešťany, Sokolovce, Drahovce a Banka, poľovnícke združenia Striebornica, Jelesy, Šírava, Sokolovce – Ratnovce, Eko park Piešťany a všetci chovatelia hydiny a iného vtáctva v zajatí.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR uvádza, že vtáčia chrípka je veľmi nákazlivé ochorenie, ktorú prenášajú najmä vtáky a hydina. Táto prenosná infekčná choroba síce postihuje najmä vtáky a hydinu, ale môže sa preniesť aj na cicavce, najmä ošípané a niektoré subtypy boli potvrdené aj u mačiek, psov, koní, potkanov, myší  či človeka. Vírus sa šíri veľmi jednoducho, a to kašľom, kýchaním alebo trusom. Je preto dôležité dávať si v danej lokalite pozor na to, kde sa prechádzajú vaši domáci miláčikovia a čoho sa chytajú vaše deti.

MVDr. Dagmar Kopřivová z RVPS Trnava nás ešte informovala, že situáciu riešia: RVPS Trnava nariadila veterinárne opatrenia pri zistení a potvrdení choroby – vysokopatogénnej aviárnej influenzy (vtáčej chrípky) u voľne žijúcich vtákov. Úhyn iných druhov vtákov t.č. nebol nahlásený na RVPS.”