Regióny Banská Bystrica

Muža, ktorý vypálil pozemky s chráneným rastlinami chcú obžalovať

Vyšetrovateľ podal prokurátorovi návrh na podanie obžaloby na 70-ročného muža. Zdroj: FB-Polícia SR-Banskobystrický kraj
BANSKÁ BYSTRICA – Policajný vyšetrovateľ podal prokurátorovi návrh obžaloby na 70-ročného muža, ktorý vypaľoval suchú trávu a z okolia spravil mesačnú krajinu.
Prípad sa stal v marci minulého roku v katastri obce Horný Tisovník, v detvianskom okrese, keď 70 ročný M.P. z okresu Zvolen pri čistení pozemku okolo svojho rodinného domu zapálil suchú trávu pri drevenom plote. Oheň sa nekontrolovane rozšíril aj na okolité pozemky. Požiar zasiahol celkovo územie o rozlohe 44,1 ha v obciach Horný Tisovník a Dolný Tisovník, ktoré sa nachádzajú v 1. stupni ochrany prírody a krajiny. Pri požiari došlo k zhoreniu strechy na hospodárskej budove a troch kosačiek patriacich súkromnej osobe, ako aj k zničeniu mladého lesného porastu a k zasiahnutiu chráneného biotopu európskeho významu – bukové kvetnaté lesy. K rozsiahlejším škodám na životnom prostredí nedošlo len vďaka rýchlemu zásahu zložiek Hasičského a záchranného zboru, ktoré požiar uhasili. Obvinený svojím konaním z nedbanlivosti spôsobil škody v rozsahu 7 400 eur pre Slovenskú republiku na životnom prostredí a škodu 5 800 eur majiteľovi poškodenej hospodárskej budovy a zhorených kosačiek.