Regióny Liptovský Hrádok

Na horách si dávajte pozor: Platí druhý stupeň lavínového nebezpečenstva

Ilustračné foto. Zdroj: FB Horská záchranná služba

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Vo všetkých pohoriach Slovenska platí v sobotu mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

Sneh z poslednej periódy sneženia je podľa Buliaka rozmiestnený veľmi nerovnomerne. “Náveterné strany sú vyfúkané až na tvrdý ľadový podklad alebo na pôdu, na záveterných stranách je sústredené veľké množstvo nového snehu (40 až 80 centimetrov). Vetrom previaty sneh v najvyšších polohách ešte nesadol a nepreviazal sa,” uviedol.

Upozornil, že lavínovým problémom je vetrom previaty sneh v najvyšších polohách na južných, juhovýchodných a východných svahoch. “V týchto miestach, predovšetkým na extrémne strmých a strmých svahoch, možno pri veľkom dodatočnom zaťažení uvoľniť lavínu,” priblížil.

Doplnil, že plusové teploty sa očakávajú až do stredných polôh (1600 metrov nad morom). “Druhým lavínovým problémom, ktorý sa týka nízkych a stredných polôh, je preto mokrý sneh,” dodal Buliak. Počasie v horských územiach Slovenska bude v sobotu ovplyvňovať tlaková níž a studený front. To prinesie zamračené počasie a od stredných polôh snehové zrážky. Teploty dosiahnu v stredných polohách dva až šesť stupňov Celzia, v najvyšších polohách mínus päť až dva stupne Celzia.